O'zbekiston sun'iy intellekt va startap ekotizimlarini rivojlantirishni boshlaydi
Bundan tashqari, sog’liqni saqlash, energetika va ta’lim kabi turli sohalarda raqamlashtirish bo’yicha 100 dan ortiq loyihalar amalga oshirilmoqda. Masalan, sun’iy intellekt yordamida “O’zbekkosmos” yer qa’ridan noqonuniy foydalanish va ruxsatsiz qurilishning 43 ming holatini aniqladi.
Prezident sun’iy intellekt bo’yicha Qonunchilik yaratish, uni amalga oshirish strategiyasini ishlab chiqish va sun’iy intellekt texnologiyalari markazini tashkil etish zarurligini ta’kidladi. Shuningdek, yig’ilishda bank sohasida sun’iy intellektdan foydalanishni kengaytirish va IT sohasida malakali kadrlar tayyorlash muhokama qilindi. Endi sun’iy intellekt bo’yicha mutaxassislar 4 ta universitetda o’qitilmoqda, ammo kadrlarga bo’lgan ehtiyoj ortib bormoqda.
Davlatimiz rahbari startap loyihalarini moliyalashtirish uchun venchur investitsiyalari uchun keng shart-sharoitlar yaratish vaqti kelganini ta’kidladi. Shu munosabat bilan startap ekotizimini rivojlantirish, venchur moliyalashtirish mexanizmlarini joriy etish bo’yicha topshiriqlar berildi.

Узбекистан начнёт развивать искусственный интеллект и стартап-экосистемы
Шавкату Мирзиёеву презентовали план по развитию технологий искусственного интеллекта и стартапов в сфере IT.
В Узбекистане активно внедряются цифровые технологии: за этот год объём цифровых услуг превысил 21 трлн сумов, а к концу года ожидается 43 трлн. Экспорт IT-услуг составил 367 млн долларов, а количество резидентов IT-парка выросло до более двух тысяч.
Кроме того, реализуется более 100 проектов по цифровизации в различных сферах, включая здравоохранение, энергетику и образование. Например, с помощью искусственного интеллекта «Узбеккосмос» выявил 43 тысячи случаев незаконного использования недр и несанкционированного строительства.
Президент отметил необходимость создания законодательства по искусственному интеллекту, разработки стратегии его внедрения и создания Центра технологий ИИ. Также на совещании обсуждалось расширение использования ИИ в банковской сфере и подготовка квалифицированных кадров в IT-сфере. Сейчас специалистов по искусственному интеллекту готовят в четырёх университетах, но потребность в кадрах будет расти.
Глава государства подчеркнул, что настало время создать широкие условия для венчурных инвестиций для финансирования стартап-проектов. В связи с этим даны поручения по развитию стартап-экосистемы и внедрению механизмов венчурного финансирования.