“AvtoVAZ” bankrotlik yoqasida
Kompaniya banklarga bo‘lgan 100 milliard rubldan ortiq yirik qarzlari tufayli jiddiy moliyaviy qiyinchiliklarga duch keldi. Markaziy bank asosiy stavkani oshirgani sababli bu kreditlarni to‘lash yanada mushkulroq bo‘lib qoldi.
“Rostex” rahbari Sergey Chemezov ta’kidlashicha, "AvtoVAZ‘ning barcha daromadi rivojlanish va investitsiya dasturlariga yo‘naltirilishi o‘rniga qarzlarni qoplashga ketmoqda. Bu esa kompaniyani zarariga ishlatishga olib kelmoqda.
Chemezov: “Bunday bo‘lmasligi kerak, bu bankrotlikka olib boruvchi yo‘l,” deya ta’kidladi. Shu bilan birga, u davlat zavodni qiyin ahvolda tashlab qo‘ymasligini va bu vaziyatda mumkin bo‘lgan yordam choralarini muhokama qilayotganini aytib o‘tdi.

«АвтоВАЗ» на грани банкротства
Компания столкнулась с серьезными финансовыми проблемами из-за крупных долгов перед банками, сумма которых превышает 100 миллиардов рублей. С повышением ключевой ставки Центробанком, обслуживание этих кредитов стало еще более затруднительным.
Глава «Ростеха» Сергей Чемезов отметил, что вместо того, чтобы направлять средства на развитие и инвестпрограмму, вся прибыль «АвтоВАЗ» уходит на погашение долгов. Это ведет компанию в убыток.
Чемезов отметил: «Так не должно быть, это путь к банкротству». При этом он подчеркнул, что государство не оставляет завод в беде и обсуждает возможную помощь в этой ситуации.