Ozarbayjon prezidenti yordamchisi Hikmat Hajiyev Yevropa Ittifoqi tashqi siyosat idorasi rahbari Jozep Borrelning COP29 konferensiyasiga bildirgan tanqidiga keskin munosabat bildirdi. Hajiyev Borrelning Yevropa Ittifoqini dunyoning qolgan qismi “changalzor” bo‘lsa, o‘zini “bog‘” deb hisoblashi haqidagi so‘zlarini qattiq qoraladi. “Bu bayonot mustamlaka davridagi ’biz va yovvoyilar’ tushunchasini eslatadi, bu esa chuqur achinish uyg‘otadi,” dedi Hajiyev.
Uning ta’kidlashicha, iqlim o‘zgarishining eng sezilarli oqibatlarini kichik orol davlatlari va Yevropa Ittifoqi mamlakatlarining dengiz orti hududlari boshdan kechirmoqda. Biroq o‘zini o‘zi boshqarish huquqidan mahrum etilgan bu hududlar o‘z tashvishlarini ifoda etish imkoniyatiga ega emas, deb qo‘shimcha qildi Hajiyev.
Hajiyev Ozarbayjon COP29ni qabul qiluvchi mamlakat sifatida jahon hamjamiyati tomonidan qo‘llab-quvvatlanishga munosib ekanligini ta’kidladi. Shuningdek, u Yevropa tashqi aloqalar xizmatining Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga tadbirda ishtirok etmaslikni tavsiya qilganidan noroziligini bildirdi. Tanqidlarga qaramay, Ozarbayjon iqlim bo‘yicha global kun tartibini ilgari surish uchun ishtirokchilar bilan inklyuziv va konstruktiv ishlarni davom ettirish niyatida ekanligini Hajiyev ishonch bilan ma’lum qildi.

Помощник президента Азербайджана ответил Боррелю на критику COP29
Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев жестко отреагировал на критику конференции COP29 со стороны главы внешнеполитического ведомства ЕС Жозепа Борреля. Гаджиев осудил слова Борреля, напомнившего, что ЕС рассматривает себя как «сад» в противовес «джунглям» остального мира. «Это утверждение напоминает нарратив колониальной эпохи — «мы и варвары», что вызывает глубочайшее сожаление», — заявил Гаджиев.
По его словам, наиболее ощутимые последствия изменения климата испытывают малые островные государства и заморские регионы стран ЕС. Однако эти регионы, лишенные самоуправления, остаются без возможности выразить озабоченность, добавил Гаджиев.
Гаджиев подчеркнул, что Азербайджан, как принимающая сторона COP29, заслуживает поддержки от мирового сообщества. Он также выразил возмущение тем, что Европейская служба внешних связей рекомендовала странам ЕС не участвовать в мероприятии. Несмотря на критику, Азербайджан намерен продолжать инклюзивную и конструктивную работу с участниками для продвижения глобальной повестки по климату, заверил Гаджиев.