Yaqin xorijdagi mamlakatlarning iqtisodiy o‘sishi: YeOTBning 2025-2027-yillarga mo‘ljallangan bashorati
8 декабрь
Yevroosiyo taraqqiyot banki (YeTTB) yaqin yillar uchun qo‘shni mamlakatlarning iqtisodiy rivojlanish bashoratini e’lon qildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, aksariyat davlatlar turli ichki va tashqi omillar ta’sirida YAIMning barqaror o‘sishini kutmoqda.
Armaniston
Mamlakat iqtisodiyoti 2024-yilda 6 foizga, 2025-yilda esa 5,5 foizga o‘sadi. Mis narxining yuqoriligi va pul o‘tkazmalarining ko‘payishi asosiy harakatlantiruvchi kuchlar bo‘ladi. Inflyatsiya bu yil 1,8 foizni tashkil etadi, biroq oziq-ovqat narxlarining oshishi va arman dramining qadrsizlanishi tufayli 2025-yilda tezlashishi mumkin.
Belarus
Yalpi ichki mahsulotning 4,3 foiz darajasida o‘sishi kutilmoqda, bunga sanoat ishlab chiqarish hajmining ko‘payishi turtki bo‘ladi. Inflyatsiya 5,9 foizni tashkil etadi, ammo ichki talabning o‘sishi, ish haqining oshishi va Rossiyadan keltirilayotgan tovarlarning qimmatlashishi ta’sirida 2025-2027 yillarda u kuchayishi ehtimoli bor.
Qozog‘iston
Yaqinda yuz bergan suv toshqinlaridan so‘ng tiklanish iqtisodiyotning 5,5 foizgacha o‘sishini tezlashtiradi. Qo‘shimcha omillar — yangi investitsiya siyosati va pul-kredit sharoitlarining yumshatilishidir. Allaqachon sekinlasha boshlagan inflyatsiya uzoq muddatli istiqbolda pasayishini davom ettiradi.
Qirg‘iziston
Energetika, transport va sanoatga kiritilgan investitsiyalar tufayli Qirg‘iziston iqtisodiyoti 2024-yilda rekord darajada — 9,4 foizga o‘sdi. 2025-yil uchun bashorat — 8,7 foizga o‘sish. Inflyatsiya maqsadli ko‘rsatkichdan past darajada qolmoqda, ichki talabni cheklash va foiz stavkasini oshirish choralari esa kelgusida narxlar o‘sishini jilovlashga ko‘maklashadi.
Rossiya
Yalpi ichki mahsulotning 4,1 foiz darajasida o‘sishi so‘nggi 12 yildagi eng yuqori ko‘rsatkich bo‘ldi, bu sanoat ishlab chiqarishining ko‘payishi bilan izohlanadi. 2025-yilda 2,4 foizgacha sekinlashishi kutilmoqda. Yuqori ichki talab tufayli inflyatsiya 8,5 foizga yetadi, ammo keyingi yildan boshlab sezilarli darajada pasayishni boshlaydi.
Tojikiston
Tojikiston iqtisodiyoti mintaqadagi eng yuqori o‘sish sur’atlaridan birini namoyish etmoqda — 2024-yilda 8,4 foiz. Qishloq xo‘jaligi, sanoat ishlab chiqarishi, savdo va qurilish asosiy hissa qo‘shdi. Inflyatsiya 3,9 foizni tashkil etadi, ammo somoni kursining pasayishi va ichki talabning o‘sishi tufayli oshishi mumkin.
Shunday qilib, YeOTB bashoratlari tashqi tahdidlar sharoitida ham qo‘shni davlatlar iqtisodiyotlarining barqarorligini ta’kidlaydi. Biroq, inflyatsiya dinamikasi ularning har biri uchun muhim omil bo‘lib qoladi.

Экономический рост стран ближнего зарубежья: прогноз ЕАБР на 2025-2027 годы
Евразийский банк развития (ЕАБР) опубликовал прогноз экономического развития стран ближнего зарубежья на ближайшие годы. Согласно данным, большинство государств ожидает устойчивый рост ВВП, подкрепленный различными внутренними и внешними факторами.
Армения
Экономика страны вырастет на 6% в 2024 году и на 5,5% в 2025 году. Ключевыми драйверами станут высокие цены на медь и увеличение денежных переводов. Инфляция в этом году составит 1,8%, но в 2025 году может ускориться из-за роста цен на продовольствие и ослабления курса армянского драма.
Беларусь
Ожидается рост ВВП на уровне 4,3%, чему способствует увеличение объемов промышленного производства. Инфляция составит 5,9%, но в 2025–2027 годах она может усилиться под влиянием роста внутреннего спроса, увеличения зарплат и подорожания товаров из России.
Казахстан
Восстановление после недавних паводков приведет к ускорению роста экономики до 5,5%. Дополнительные факторы — новая инвестиционная политика и смягчение денежно-кредитных условий. Инфляция, уже начавшая замедляться, продолжит снижаться в долгосрочной перспективе.
Кыргызстан
Благодаря инвестициям в энергетику, транспорт и промышленность экономика Кыргызстана выросла на рекордные 9,4% в 2024 году. Прогноз на 2025 год — рост на 8,7%. Инфляция остается ниже целевого показателя, а меры по ограничению внутреннего спроса и повышению процентной ставки помогут сдерживать рост цен в будущем.
Россия
Рост ВВП на уровне 4,1% стал рекордным за последние 12 лет, что объясняется увеличением промышленного производства. В 2025 году ожидается замедление до 2,4%. Инфляция достигнет 8,5% из-за высокого внутреннего спроса, но начиная со следующего года начнет заметно снижаться.
Таджикистан
Экономика Таджикистана демонстрирует один из самых высоких темпов роста в регионе — 8,4% в 2024 году. Основной вклад внесли сельское хозяйство, промышленное производство, торговля и строительство. Инфляция составит 3,9%, но может увеличиться из-за ослабления курса сомони и роста внутреннего спроса.
Таким образом, прогнозы ЕАБР подчеркивают устойчивость экономик стран ближнего зарубежья даже в условиях внешних вызовов. Однако динамика инфляции останется важным фактором для каждой из них.