O‘zbekiston Prezidenti BRIKS mamlakatlari sammitida ishtirok etadi
Shavkat Mirziyoyev Rossiya prezidenti Vladimir Putinning taklifiga binoan 23-24 oktyabr kunlari amaliy tashrif bilan Qozon shahrida bo‘ladi. U BRIKS davlatlari sammitida ishtirok etadi. Tadbir davomida O‘zbekiston rahbari Rossiya raisligida o‘tkazilayotgan “BRIKS plyus” formati doirasidagi yalpi sessiyada nutq so‘zlaydi.
Sammitning asosiy mavzulari inklyuziv va barqaror rivojlanishni ta’minlash uchun xalqaro hamkorlikni kengaytirishni o‘z ichiga oladi. Shuningdek, jahon siyosatining muhim masalalarini muhokama qilish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, prezident Mirziyoyev bir nechta ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazadi.
BRIKS birlashmasi 2006-yilda tashkil etilgan. Bugungi kunda Braziliya, Rossiya, Hindiston, Xitoy, JAR, BAA, Eron, Misr va Efiopiya uning a’zolari hisoblanadi.

Президент Узбекистана примет участие в саммите стран БРИКС
Шавкат Мирзиёев 23-24 октября посетит город Казань с рабочим визитом по приглашению президента России Владимира Путина. Он примет участие в саммите государств объединения БРИКС. Во время мероприятия глава Узбекистана выступит на пленарной сессии в рамках формата «БРИКС плюс», которое проводится под председательством России.
Основные темы саммита включают расширение международного сотрудничества для обеспечения инклюзивного и устойчивого развития. Также планируется обсудить важные вопросы мировой политики. Помимо этого, президент Мирзиёев проведёт несколько двусторонних встреч.
Объединение БРИКС было создано в 2006 году. Сегодня его членами являются Бразилия, Россия, Индия, Китай, ЮАР, ОАЭ, Иран, Египет и Эфиопия.