Pekin Markaziy Osiyolik muhojirlar o‘rniga xitoylik ishchilarni taklif etmoqda
Xitoy Rossiyaga o‘z mamlakatidan mehnat muhojirlarini taqdim etishni taklif qildi, ularni O‘rta Osiyodan kelgan ishchilarga qaraganda samaraliroq deb hisoblamoqda. Manbalarga ko‘ra, bu masala ikki davlat rahbarlari — Si Szinpin va Vladimir Putin uchrashuvida muhokama qilingan.
Tashabbusning amaliy jihatlari hozirda tegishli vazirliklar tomonidan ko‘rib chiqilmoqda.
Xitoy tomoni o‘z taklifini xitoylik muhojirlar “nizosiz, mehnatsevar va munosib” ekanligi bilan asoslamoqda. Bundan tashqari, Xitoy 5,1 foizni tashkil etuvchi ichki ishsizlik muammosini hal qilishdan manfaatdor. Bu millionlab xitoylik fuqarolar chet elda ishlashga tayyor bo‘lishi mumkinligini anglatadi.
Manbalarga ko‘ra, bunday tashabbus Rossiyadagi mehnat bozori tuzilishini o‘zgartirishi va mamlakatlar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashi mumkin. Biroq, bu masala bo‘yicha yakuniy qarorlar hali qabul qilinmagan.

Пекин предлагает заменить мигрантов из Средней Азии на китайских рабочих
Китай выступил с предложением предоставить России трудовых мигрантов из своей страны, считая их более эффективной альтернативой рабочим из Средней Азии. Этот вопрос, как сообщают источники, обсуждался на встрече лидеров двух стран — Си Цзиньпина и Владимира Путина.
Практические аспекты инициативы сейчас находятся на стадии рассмотрения профильными министерствами.
Китайская сторона аргументирует свое предложение тем, что мигранты из Китая являются «бесконфликтными, трудолюбивыми и адекватными». Помимо этого, Китай заинтересован в решении проблемы внутренней безработицы, которая составляет 5,1%. Это означает, что миллионы китайских граждан могут быть готовы к работе за границей.
Как сообщают источники, такая инициатива потенциально может изменить структуру рынка труда в России и укрепить сотрудничество между странами. Однако окончательные решения по этому вопросу пока не приняты.