Rubob chalish san’ati YUNESKOning nomoddiy madaniy merosi ro‘yxatiga kiritildi
4-dekabr kuni Paragvay poytaxti Asunsonda o‘tkazilgan YUNESKOning Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish bo‘yicha hukumatlararo qo‘mitasining 19-sessiyasida rubob yasash va chalish san’atini Insoniyatning nomoddiy madaniy merosi vakilllik ro‘yxatiga kiritish haqida qaror qabul qilindi. Bu haqda “Dunyo” axborot agentligi xabar bermoqda.
Nomzodlik O‘zbekiston tomonidan Markaziy Osiyoning boshqa davlatlari qo‘llab-quvvatlashi bilan taqdim etilgan. Qo‘mita qarorida rubob Markaziy, Janubiy va Janubi-g‘arbiy Osiyoda keng tarqalgan eng qadimiy musiqa asboblaridan biri ekanligi ta’kidlangan. Bu asbob mintaqa xalqlarini birlashtirishda muhim rol o‘ynab, madaniy va ijtimoiy hamjihatlikni, shuningdek, madaniy almashinuv va birdamlikni rivojlantirishga xizmat qiladi.
Qo‘mita rubob chalish san’ati ta’lim sifatini oshirish, gender tenglik va barqaror rivojlanishga hissa qo‘shishini qayd etdi. Tashabbuskor mamlakatlar tomonidan ushbu san’atni milliy va xalqaro miqyosda saqlash hamda ommalashtirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar ham yuqori baholandi.

Искусство игры на рубабе вошло в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО
На 19-й сессии Межправительственного комитета по охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, которая прошла 4 декабря в Асунсьоне, столицы Парагвая, было принято решение включить искусство изготовления и игры на рубабе в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества, сообщает «ИА Дунё».
Номинация была предложена Узбекистаном при поддержке других стран Центральной Азии. В решении комитета подчеркивается, что рубаб является одним из самых древних музыкальных инструментов, широко распространённых в Центральной, Южной и Юго-Западной Азии. Этот инструмент играет важную роль в объединении народов региона, способствуя культурной и социальной сплоченности, а также развитию культурных обменов и солидарности.
Комитет отметил, что искусство игры на рубабе вносит вклад в улучшение образования, гендерное равенство и устойчивое развитие. Высоко оценены также меры, предпринимаемые странами-инициаторами для сохранения и популяризации этого искусства как на национальном, так и на международном уровнях.