Prezident O’zbekistonda Birlashgan Arab Amirliklari delegatsiyasini qabul qildi
Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) delegatsiyasi bilan uchrashdi, delegatsiyaga Dubay valiahd shahzodasi, Mudofaa vaziri va Bosh vazir o‘rinbosari Shayx Hamdan bin Muhammad Al Maktum boshchilik qildi.
Uchrashuvda ikki davlat o‘rtasida ko‘p qirrali sheriklik, iqtisodiy hamkorlik va mudofaa aloqalarini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Investitsiyalar, «yashil» energetika, sog‘liqni saqlash, ta’lim va raqamli texnologiyalar sohalarida hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, strategik sheriklikni rivojlantirish bo‘yicha keyingi qadamlarni belgilab beradigan «yo‘l xaritasi» tuzish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Ikkala tomon ham o‘tgan muzokaralar va ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan forum natijalarini yuqori baholadilar.

Президент Узбекистана принял делегацию из ОАЭ
Шавкат Мирзиёев встретился с делегацией Объединённых Арабских Эмиратов (ОАЭ), которую возглавил заместитель Премьер-министра, министр обороны и наследный принц Дубая Шейх Хамдан бин Мухаммад Аль Мактум.
На встрече обсудили вопросы развития многопланового партнёрства, экономического сотрудничества и оборонных связей между двумя странами. Особое внимание было уделено расширению сотрудничества в сферах инвестиций, «зелёной» энергетики, здравоохранения, образования и цифровых технологий.
Кроме того, достигнута договорённость о создании «дорожной карты», которая определит дальнейшие шаги по развитию стратегического партнёрства. Обе стороны высоко оценили результаты прошедших переговоров и форума, направленных на усиление двусторонних связей.
Сегодня в Узбекистане работают более 320 предприятий с участием эмиратского капитала, а объём текущих и планируемых инвестиционных проектов составляет около 20 млрд долларов. За 2023 год товарооборот между странами увеличился на 21%, составив 626 млн долларов.