O’zbekiston prezidenti Rossiya Federatsiyasi delegatsiyasini qabul qildi, unga Rossiya hukumati raisining o’rinbosari Vitaliy Savelyev, Rossiya Prezidenti maslahatchisi Igor Levitin va “Rossiya temir yo’llari” kompaniyasi boshqaruvi raisi Oleg Belozerov kirdi.
Uchrashuv boshida Rossiya vakillari Shavkat Mirziyoyevga Vladimir Putindan samimiy tabriklar va eng yaxshi tilaklarni yetkazishdi. Muzokaralarning asosiy mavzusi joriy yilning 26-28 may kunlari Toshkentda bo’lib o’tgan Rossiya Prezidentining tashrifi chog’ida erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishini muhokama qilish edi.
Uchrashuvda mintaqada transport yo’laklarini rivojlantirish, shuningdek, sanoat hamkorligi loyihalarini jadallashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Shu munosabat bilan temir yo’l va avtomobil transporti sohasidagi harakatlarni muvofiqlashtirish, shuningdek, aviatsiya sohasida hamkorlik qilish imkoniyatlari haqida gap bordi.

Шавкат Мирзиёев принял делегацию из России
Президент Узбекистана принял делегацию Российской Федерации, в которую вошли заместитель председателя Правительства России Виталий Савельев, советник Президента России Игорь Левитин и председатель правления компании «Российские железные дороги» Олег Белозёров.
В начале встречи российские представители передали Шавкату Мирзиёеву тёплые приветствия и наилучшие пожелания от Владимира Путина. Основной темой переговоров стало обсуждение практической реализации договорённостей, достигнутых во время визита Президента России, которые прошли в Ташкенте 26-28 мая текущего года.
Особое внимание на встрече было уделено вопросам развития транспортных коридоров в регионе, а также ускорению проектов промышленного сотрудничества. В этой связи речь шла о координации действий в области железнодорожного и автомобильного транспорта, а также о возможностях для совместной работы в авиационном секторе.
Кроме того, стороны обсудили вопросы совместной подготовки высококвалифицированных инженерных кадров.