19-dekabr kuni Toshkentdagi Rus uyida Rossotrudnichestvo yoshlar dasturlari ishtirokchilarining yakuniy uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda “Yangi avlod”, “Salom, Rossiya!”, “Interyangiliklar” xalqaro media maktabi va vakolatxona huzuridagi Yoshlar kengashi kabi loyihalar vakillari ishtirok etdilar.
Rossotrudnichestvoninng O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Irina Staroselskaya ishtirokchilarga tabrik so‘zi bilan murojaat qilib, mamlakatlar o‘rtasidagi madaniy va ta’lim almashinuvining ahamiyatini ta’kidladi. Uning aytishicha, bunday tashabbuslar yosh avlodning dunyoqarashini kengaytirish, do‘stona aloqalar o‘rnatish va o‘zaro tushunishni mustahkamlashga yordam beradi.
Uchrashuvda ishtirokchilar Rossiya bo‘ylab sayohatlari haqidagi taassurotlari bilan o‘rtoqlashib, o‘z taqdimotlarini namoyish etdilar. Yoshlar mamlakatning turli hududlariga tashrif buyurib, o‘zlari uchun yangi bo‘lgan narsalar haqida so‘zlab berdilar va ta’lim hamda madaniy dasturlarga yuqori baho berdilar. Ishtirokchilarning ta’kidlashicha, ushbu loyihalar ularning shaxsiy va kasbiy rivojlanishi uchun muhim ahamiyat kasb etdi.
Rus uyi barcha ishtirokchilarga loyihalarga faol ishtiroki va dasturdan keyingi ishlari uchun minnatdorchilik bildirdi. Yoshlar esa o‘z navbatida Rossiya, uning madaniyati va tarixi bilan tanishish imkoniyati, shuningdek, olgan bilim va tajribalari uchun tashkilotchilarga minnatdorchilik izhor etdilar.
Tadbir 50 dan ortiq kishini jamlab, samimiy va do‘stona muhitda o‘tdi hamda tajriba almashish va xalqaro aloqalarni mustahkamlash uchun maydon vazifasini o‘tadi.
Ma’lumot uchun: 2024-yilda Rossotrudnichestvoninng yoshlar dasturlarida O‘zbekistondan 120 dan ortiq kishi ishtirok etdi. Ular Rossiyaning 10 dan ortiq hududiga tashrif buyurib, uning madaniy va ta’lim salohiyati bilan tanishdilar hamda boshqa mamlakatlardan kelgan hamkasblari bilan muhim aloqalar o‘rnatdilar.

Итоговая встреча молодежных программ Россотрудничества в Ташкенте
19 декабря в Русском доме в Ташкенте состоялась итоговая встреча участников молодежных программ Россотрудничества. В мероприятии приняли участие представители таких проектов, как «Новое поколение», «Здравствуй, Россия!», Международная медиашкола «Интерновости» и Молодежный совет при представительстве.
Руководитель представительства Россотрудничества в Узбекистане Ирина Старосельская обратилась к участникам с приветственным словом, отметив важность культурного и образовательного обмена между странами. По ее словам, такие инициативы помогают молодому поколению расширять кругозор, строить дружеские связи и укреплять взаимопонимание.
На встрече участники поделились впечатлениями о поездках по России, представив свои презентации. Молодежь рассказала, что нового узнала, посетив различные регионы страны, и высоко оценила образовательные и культурные программы. По словам участников, эти проекты оказались значимыми для их личностного и профессионального развития.
Русский дом выразил благодарность всем участникам за активное вовлечение в проекты и постпрограммную работу. Молодежь, в свою очередь, поблагодарила организаторов за возможность познакомиться с Россией, ее культурой и историей, а также за полученные знания и опыт.
Мероприятие собрало более 50 человек и прошло в теплой и дружественной атмосфере, став площадкой для обмена опытом и укрепления международных связей.
Справка: В 2024 году более 120 человек из Узбекистана приняли участие в молодежных программах Россотрудничества. Они посетили более 10 регионов России, познакомились с ее культурным и образовательным потенциалом и наладили важные контакты с коллегами из других стран.