O'zbekiston Senati raisi IV Yevroosiyo xotin-qizlar forumida ishtirok etadi
Sankt-Peterburgda “Ayollar ishonchni mustahkamlash va global hamkorlik uchun” mavzusiga bag’ishlangan to’rtinchi Evroosiyo ayollar forumi boshlandi. Forum zamonaviy dunyoda ayollarning roli bilan bog’liq masalalarni muhokama qilish uchun platforma bo’ldi.
Tadbir 126 mamlakatdan 1,5 mingdan ortiq delegatlarni, shu jumladan parlament raislari, hukumat rahbarlari, shuningdek xalqaro tashkilotlar va turli sohalar — biznes, fan, ta’lim va sog’liqni saqlash vakillarini birlashtirdi.
O’zbekiston forumda Oliy Majlis Senati raisi Tanzila Narbayeva boshchiligidagi delegatsiya ishtirok etmoqda. Tadbir doirasida Narbayeva xonim bir qator mamlakatlar parlamentlari rahbarlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o’tkazadi, bu esa O’zbekistonning xalqaro hamkorlikni mustahkamlash istagini ta’kidlaydi.
Forumning asosiy mavzulari keng ko’lamli masalalarga bag’ishlangan: yangi xalqaro kun tartibini shakllantirishda ayollarning roli, texnologiyalar va innovatsiyalarni joriy etish, sog’lom turmush tarzini targ’ib qilish, ijtimoiy xavfsizlikni ta’minlash, ekologik barqarorlik va madaniy xilma-xillikni saqlash. Ushbu mavzular forum ishtirokchilarining global muammolarni hal qilish va tinchlikni mustahkamlashga hissa qo’shish istagini aks ettiradi.
Tadbir dasturi yalpi majlislar, munozaralar, ekspert sessiyalari, biznes muloqotlari va seminarlarni o’z ichiga oladi, bu erda delegatlar tajriba almashishlari va dolzarb muammolarni hal qilishning yangi usullarini topishlari mumkin. Bundan tashqari, Brixdagi Rossiya raisligi doirasida Brix ayollar forumi bo’lib o’tadi, unda gender tengligi va ishtirokchi mamlakatlar o’rtasidagi hamkorlik bilan bog’liq masalalar muhokama qilinadi.

Председатель Сената Узбекистана примет участие в IV Евразийском женском форуме
В Санкт-Петербурге стартовал четвёртый Евразийский женский форум, посвящённый теме «Женщины за укрепление доверия и глобальное сотрудничество». Форум стал платформой для обсуждения вопросов, касающихся роли женщин в современном мире.
Событие объединило более 1,5 тысяч делегатов из 126 стран, включая председателей парламентов, глав правительств, а также представителей международных организаций и различных сфер — бизнеса, науки, образования и здравоохранения.
Узбекистан на форуме представляет делегация во главе с Председателем Сената Олий Мажлиса Танзилой Нарбаевой. В рамках мероприятия госпожа Нарбаева проведёт двусторонние встречи с руководителями парламентов ряда стран, что подчеркнёт стремление Узбекистана к укреплению международного сотрудничества.
Главные темы Форума затронут широкий круг вопросов: роль женщин в формировании новой международной повестки, внедрение технологий и инноваций, продвижение здорового образа жизни, обеспечение социальной безопасности, экологическая устойчивость и сохранение культурного разнообразия. Эти темы отражают стремление участниц форума внести вклад в решение глобальных проблем и укрепление мира.
Программа мероприятия включает пленарные заседания, дискуссии, экспертные сессии, бизнес-диалоги и семинары, где делегаты смогут обмениваться опытом и находить новые пути решения актуальных задач. Кроме того, в рамках председательства России в БРИКС состоится Женский форум БРИКС, где будут обсуждаться вопросы, связанные с гендерным равенством и сотрудничеством между странами-участницами.