Rossiya O'zbekistonga maymunchechakni aniqlash uchun test to'plamlarini etkazib beradi
Yevroosiyo iqtisodiy Ittifoqi mamlakatlarida sanitariya-epidemiologik farovonlik uchun mas’ul organlar rahbarlari Kengashining navbatdan tashqari yig’ilishi bo’lib o’tdi. Tadbirda Armaniston, Belarus, Qozog’iston va Qirg’izistonning bosh davlat sanitariya shifokorlari hamda Tojikiston va O’zbekiston vakillari ishtirok etdi.
Muhokamaning asosiy mavzularidan biri maymunchechakning tarqalishi bilan bog’liq vaziyat edi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ushbu kasallikning Evroosiyo mintaqasi mamlakatlarida, shu jumladan O’zbekistonda tarqalish xavfi pastligicha qolmoqda. Shu munosabat bilan davlatlar o’z chegaralarida sanitariya-karantin nazoratini kuchaytirdilar.
Uchrashuv ishtirokchilari Rospotrebnadzorga ko’rsatilayotgan uslubiy yordam uchun minnatdorchilik bildirishdi va Rossiyaning “Vektor” ilmiy markazi tomonidan ishlab chiqilgan test tizimlarini taqdim etishni so’rashdi. Maymunchechak holatlarini tezda aniqlash uchun testlar talab qilinadi. Sinov tizimlarining birinchi partiyasi shu hafta O’zbekistonga yetkaziladi, bu esa mamlakatga mumkin bo’lgan tahdidlarga samarali tayyorgarlik ko’rish imkonini beradi.
Yig’ilish yakunlari bo’yicha tomonlar sanitariya-epidemiologik farovonlik sohasida yanada yaqin hamkorlik qilishga kelishib oldilar. Rospotrebnadzor yuqumli kasalliklar tarqalishiga qarshi turish va aholi salomatligini himoya qilish uchun mintaqa davlatlarini qo’llab-quvvatlashni davom ettiradi.

Россия поставит Узбекистану наборы тестов для определения оспы обезьян
Состоялось внеочередное заседание Совета руководителей органов, ответственных за санитарно-эпидемиологическое благополучие в странах Евразийского экономического союза. В мероприятии приняли участие главные государственные санитарные врачи из Армении, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана, а также представители Таджикистана и Узбекистана.
Одной из основных тем обсуждения стала ситуация с распространением оспы обезьян. Эксперты отметили, что риск распространения этого заболевания в странах Евразийского региона, включая Узбекистан, остается низким. В связи с этим государства усилили санитарно-карантинный контроль на своих границах.
Участники встречи выразили благодарность Роспотребнадзору за оказанную методическую помощь и обратились с просьбой о предоставлении тест-систем, разработанных российским научным центром «Вектор». Тесты необходимы для оперативного выявления случаев оспы обезьян. Первая партия тест-систем уже на этой неделе будет доставлена в Узбекистан, что позволит стране эффективно подготовиться к возможным угрозам.
По итогам заседания стороны договорились о дальнейшем тесном сотрудничестве в области санитарно-эпидемиологического благополучия. Роспотребнадзор продолжит оказывать поддержку странам региона, чтобы совместно противостоять распространению инфекционных заболеваний и защищать здоровье населения.