O'zbekiston va Oman ikki tomonlama hamkorlikni kengaytiradi
O’zbekiston TIV rahbari Baxtiyor Saidov Omanga rasmiy tashrifi doirasida hukumat va biznes vakillari bilan bir necha uchrashuvlar o’tkazdi.
Asosiy tadbirlardan biri Ummon tashqi ishlar vaziri Sayyid Badr bin Hamad Al-Busaidi bilan muloqot bo’ldi. Vazirlar hamkorlikning ustuvor yo’nalishlarini, jumladan, savdo va iqtisodiyot, «yashil» energetika, xalq diplomatiyasini rivojlantirish, mintaqaviy va global kun tartibidagi dolzarb masalalarni muhokama qildilar. Uchrashuv davomida diplomatik pasport egalari uchun vizasiz shartnoma imzolandi, bu esa yanada yaqinroq hamkorlik qilish uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Iqtisodiy masalalarni muhokama qilishga alohida e’tibor qaratildi. Savdo korxonalari guruhi raisi Saad Suhail Bahvan bilan uchrashuvda Oman kompaniyalari bilan hamkorlikda amalga oshirilishi mumkin bo’lgan and’s yangi istiqbolli loyihalar mavzusi muhokama qilindi. Shuningdek, «Oman un Mills» kompaniyasining bosh direktori Haysam Al Fanna bilan uchrashuv bo’lib o’tdi. Tomonlar oziq-ovqat sanoati sohasida zamonaviy texnologiyalarni joriy etish va O’zbekiston qishloq xo’jaligini modernizatsiya qilishga alohida e’tibor qaratib, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o’rtasidagi aloqalarni mustahkamlash imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Yakuniy uchrashuv Oman merosi va turizm vaziri, Janob Salem bin Muhammad Al-Mahruki bilan madaniy meros va turizm masalalarini muhokama qilish bo’ldi. Turizm hamkorlik uchun eng istiqbolli sohalardan biri sifatida tan olindi, bu tajriba almashish va chet ellik mehmonlarni jalb qilish uchun yangi imkoniyatlar ochadi.

Узбекистан и Оман расширят двустороннее сотрудничествo
Глава МИД Узбекистана Бахтиёр Саидов в рамках официального визита в Оман провёл несколько встреч с представителями правительства и бизнеса.
Одним из ключевых мероприятий стал диалог с министром иностранных дел Омана, Сайидом Бадром бин Хамадом аль-Бусаиди. Министры обсудили приоритетные области сотрудничества, включая торговлю и экономику, «зелёную» энергетику, развитие народной дипломатии и актуальные вопросы региональной и глобальной повестки дня. В ходе встречи было подписано соглашение о безвизовом режиме для владельцев дипломатических паспортов, что открывает новые возможности для более тесного взаимодействия.
Особое внимание было уделено обсуждению экономических вопросов. В ходе встречи с председателем группы торговых предприятий Саадом Сухаилом Бахваном, была затронута тема новых перспективных проектов, которые могут быть реализованы совместно с оманскими компаниями. Также была проведена встреча с генеральным директором компании «Oman Flour Mills» Хайсамом Аль Фанной. Стороны обсудили возможности для укрепления связей между деловыми кругами обеих стран, уделив особое внимание внедрению современных технологий в сфере пищевой промышленности и модернизации сельского хозяйства Узбекистана.
Заключительной встречей стало обсуждение вопросов культурного наследия и туризма с министром наследия и туризма Омана, господином Салемом бин Мохаммедом Аль-Махруки. Туризм был признан одной из наиболее перспективных сфер для сотрудничества, что открывает новые возможности для обмена опытом и привлечения иностранных гостей.