O'zbekiston va Rossiya prezidentlari telefon orqali suhbatlashishdi
Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putin ikki tomonlama kun tartibi va keyingi hamkorlikning dolzarb masalalarini muhokama qildilar.
Muloqotning asosiy mavzusi O’zbekiston va Rossiya o’rtasidagi turli sohalardagi hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, ularning strategik sherikligi va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash bo’ldi.
Mamlakat rahbarlari joriy yilning 26-28 may kunlari Rossiya Prezidentining O’zbekistonga tashrifi chog’ida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish qanday davom etayotganini ko’rib chiqdilar.
Savdo hajmini oshirish, yirik korxonalar va ikki mamlakat mintaqalari o’rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, qo’shma investitsiya loyihalari va gumanitar dasturlarni amalga oshirish bilan bog’liq masalalarga alohida e’tibor qaratildi. Bundan tashqari, Prezidentlar kelgusi uchrashuvlar va tadbirlar rejasini ikki tomonlama darajada ham, xalqaro hamkorlik doirasida ham muhokama qildilar.

Президенты Узбекистана и России провели телефонный разговор
Шавкат Мирзиёев и Владимир Путин обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки и дальнейшего сотрудничества.
Основной темой диалога стало расширение сотрудничества между Узбекистаном и Россией в различных сферах, а также укрепление их стратегического партнёрства и союзнических отношений.
Лидеры стран рассмотрели, как продвигается выполнение договорённостей, которые были достигнуты во время визита Президента России в Узбекистан 26-28 мая этого года.
Особое внимание было уделено вопросам, связанным с увеличением объёмов торговли, укреплением связей между крупными предприятиями и регионами обеих стран, а также реализацией совместных инвестиционных проектов и гуманитарных программ. Кроме того, президенты обсудили план предстоящих встреч и мероприятий как на двустороннем уровне, так и в рамках международного сотрудничества.