O'zbekiston xalqaro reytinglarda ko'tarildi
So’nggi to’rt yil ichida mamlakat ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy-huquqiy sohalarga oid bir qator xalqaro reytinglar va indekslarda o’z mavqeini yaxshiladi.
Iqtisodiy erkinlik indeksida mamlakat besh pog’onaga ko’tarilib, 178 mamlakat orasida 109-o’rinni egalladi. Shuningdek, so’nggi yetti yil ichida O’zbekistonning ushbu indeksdagi ko’rsatkichlari 57 punktga yaxshilandi. Global innovatsiyalar indeksida turli sohalarda texnologiyalar va innovatsiyalarning rivojlanishi tufayli O’zbekiston 132 mamlakat orasida 93-o’rindan 82-o’ringa ko’tarildi.
Bundan tashqari, elektron texnologiyalarni davlat organlariga keng joriy etish tufayli O’zbekiston elektron hukumatni rivojlantirish reytingida 193 davlat orasida 69-o’rinni egallab, sezilarli darajada rivojlandi. Korruptsiyani idrok etish indeksida ijobiy o’zgarishlarga erishildi, bu erda mamlakat so’nggi to’rt yil ichida 146-o’rindan 121-o’ringa ko’tarildi. Huquq ustuvorligi indeksida O’zbekiston so’nggi uch yil ichida o’z mavqeini 14 punktga yaxshilab, 142 mamlakat orasida 78-o’rinni egalladi.
O’zbekiston pozitsiyasini yanada yaxshilash uchun Prezidentning yangi farmoni qabul qilindi. Farmon Senatning ustuvor xalqaro reytinglar va indekslar ro’yxatini hamda muhim samaradorlik ko’rsatkichlarini tasdiqlashini nazarda tutadi. Hujjat doirasida 2030 yilga qadar aniq maqsadlarga erishish maqsadida 15 ta ustuvor reyting va indekslar hamda ular uchun mas’ul vazirlik va idoralar belgilandi.

Узбекистан поднялся в международных рейтингах
За последние четыре года страна улучшила свои позиции в ряде международных рейтингов и индексов, касающихся социально-экономической и политико-правовой сфер.
В Индексе экономической свободы страна поднялась на пять позиций, заняв 109-е место среди 178 стран. Также, за последние семь лет, показатели Узбекистана в этом индексе улучшились на 57 пунктов. В Глобальном индексе инноваций, благодаря развитию технологий и инноваций в различных отраслях, Узбекистан поднялся с 93-го на 82-е место среди 132 стран.
Кроме того, Узбекистан значительно продвинулся в рейтинге развития электронного правительства, заняв 69-е место среди 193 государств, благодаря широкому внедрению электронных технологий в государственные органы. Были достигнуты положительные изменения в Индексе восприятия коррупции, где страна поднялась с 146-го на 121-е место за последние четыре года. В Индексе приоритета права Узбекистан за последние три года улучшил свои позиции на 14 пунктов, заняв 78-е место среди 142 стран.
Для дальнейшего улучшения позиций Узбекистана был принят новый указ Президента. Указ предусматривает утверждение Сенатом списка приоритетных международных рейтингов и индексов, а также важных показателей эффективности. В рамках документа были определены 15 приоритетных рейтингов и индексов, а также ответственные за них министерства и ведомства, с целью достижения конкретных целевых показателей к 2030 году.