O‘zbekistonda chang bo‘ronlariga qarshi kurashish rejasi ishlab chiqildi
Shavkat Mirziyoyev mamlakatda ekologik vaziyatni yaxshilash va turizmni rivojlantirish bo‘yicha takliflar bilan tanishdi. Havo musaffoligini saqlash va atrof-muhitga salbiy ta’sirni minimallashtirish uchun ikkita keng ko‘lamli dastur ishlab chiqildi.
Ulardan birinchisi — 2024-2030-yillarda chang bo‘ronlariga qarshi kurashish milliy dasturi. Hujjat “Yevro-4” standartiga mos kelmaydigan yoqilg‘ini sotish va undan foydalanishni bosqichma-bosqich taqiqlashni nazarda tutadi. Ushbu maqsadni amalga oshirish uchun Buxoro va Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodlarini yuqori sifatli yoqilg‘i ishlab chiqarish uchun modernizatsiya qilish rejalashtirilgan.
Ikkinchi tashabbus Toshkent shahri va unga tutash hududlarda atmosfera havosi sifatini yaxshilashga qaratilgan. Kelgusi besh yilda bu yerda 441 gektar maydonda yashil belbog‘lar va bog‘lar tashkil etish rejalashtirilgan bo‘lib, bu ko‘kalamzorlashtirish darajasini sezilarli darajada oshirish va ekologik vaziyatni yaxshilash imkonini beradi.
Shuningdek, mavjud markaz negizida Sanitar tozalash ishlarini yanada samarali yo‘lga qo‘yishga yordam beradigan Chiqindilarni boshqarish va aylanma iqtisodiyotni rivojlantirish agentligini tashkil etish masalasi muhokama qilindi. Uning sifatini baholash uchun korxonalarni samaradorlik ko‘rsatkichlari bo‘yicha uch toifaga ajratadigan reyting tizimi joriy etiladi.
Qurilishda ko‘kalamzorlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Balandligi 12 metrdan ortiq yoki maydoni 500 kvadrat metrdan ortiq bo‘lgan yangi binolar atrofidagi hududlarda ko‘kalamzorlashtirish uchun kamida 25 foiz mablag‘ ajratilishi ko‘zda tutilgan. Atrof-muhitga sezilarli ta’sir ko‘rsatadigan sanoat korxonalari ham o‘zlarining yashil zonalarini yaratishlari kerak bo‘ladi.
Ekologik huquqbuzarliklarning oldini olish va jamoatchilik nazoratini kuchaytirish maqsadida “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan ekolog” faxriy unvonini joriy etish rejalashtirilmoqda. Ekologiya tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash uchun Ekologiya vazirligi huzurida Yashil xayriya jamg‘armasi tashkil etiladi. U jamoatchilik nazorati ostida ishlaydi va elektron to‘lovlar ilovalarida “Yashil to‘lov” dasturi doirasida ixtiyoriy badallarni amalga oshirish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Turizm sohasida tibbiy turizmni rivojlantirish rejalashtirilgan. O‘zbekiston Markaziy Osiyoda tibbiy xizmat ko‘rsatish markazi sifatida joylashadi, bu esa mamlakatga xorijiy bemorlarni jalb qilish imkonini beradi. Buning uchun “Tibbiy xizmatlar sohasida mehmondo‘stlik” dasturi amalga oshiriladi, sanatoriy va davolash muassasalari mehmonxona “yulduzlari” analogiga ega bo‘ladi.
So‘zining yakunida davlatimiz rahbari taqdim etilgan loyihalarni puxta ishlab chiqib, ularni samarali amalga oshirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

В Узбекистане разработали план по борьбе с пыльными бурями
Шавкат Мирзиёев ознакомился с предложениями по улучшению экологической ситуации и развитию туризма в стране. Для сохранения чистоты воздуха и минимизация негативного воздействия на окружающую среду были разработаны две масштабные программы.
Первая из них — Национальная программа по борьбе с пыльными бурями на 2024-2030 годы. Документ предусматривает поэтапный запрет на продажу и использование топлива, не соответствующего стандарту «Евро-4». Для реализации этой цели планируется модернизация Бухарского и Ферганского нефтеперерабатывающих заводов, чтобы они могли выпускать высококачественное топливо.
Вторая инициатива направлена на улучшение качества атмосферного воздуха в Ташкенте и прилегающих районах. В ближайшие пять лет здесь планируется создать зелёные пояса и парки на площади 441 гектар, что позволит существенно повысить уровень озеленения и улучшить экологическую обстановку.
Также обсуждалось создание Агентства по управлению отходами и развитию циркулярной экономики на базе действующего центра, что поможет наладить более эффективную работу по санитарной очистке. Для оценки её качества будет внедрена рейтинговая система, которая разделит предприятия на три категории по показателям эффективности.
Особое внимание уделено вопросам озеленения при строительстве. Предполагается, что на территориях вокруг новых зданий высотой более 12 метров или площадью более 500 квадратных метров будет выделяться не менее 25% для зелёных насаждений. Промышленные предприятия, оказывающие значительное влияние на окружающую среду, также будут обязаны создавать собственные зелёные зоны.
Для предотвращения экологических правонарушений и усиления общественного контроля планируется введение почётного звания «Заслуженный эколог Республики Узбекистан». Для поддержки экологических инициатив при Министерстве экологии создадут Зеленый благотворительный фонд. Он будет работать под общественным контролем, а в приложениях для электронных платежей появится возможность добровольных взносов в рамках программы «Зелёный платёж».
В сфере туризма планируется развивать медицинский туризм. Узбекистан будет позиционироваться как центр медицинских услуг в Центральной Азии, что позволит привлекать в страну иностранных пациентов. Для этого будет реализована программа «Гостеприимство в сфере медицинских услуг», а санатории и лечебные учреждения получат аналог гостиничных «звезд».
В завершение глава государства поручил тщательно доработать представленные проекты и организовать их эффективную реализацию