Samanta Xarvi eng yaxshi ingliz tilidagi roman uchun Buker mukofotini qo‘lga kiritdi
Britaniyalik yozuvchi Samanta Xarvi o‘zining «Orbital» romani uchun ingliz tilidagi badiiy adabiyot sohasidagi eng yaxshi asar sifatida Buker mukofotiga sazovor bo‘ldi.
Covid-19 pandemiyasi tufayli karantin davrida yozilgan roman Xalqaro kosmik stansiya bortida bir kun davomida 16 marta quyosh chiqishi va 16 marta quyosh botishini kuzatayotgan oltita astronavt haqida hikoya qiladi.
Samanta Xarvi 2020-yildan beri Buker mukofotini qo‘lga kiritgan birinchi britaniyalik yozuvchi bo‘ldi. Mukofot ingliz tilida ijod qiluvchi mamlakatlar mualliflari uchun ochiq bo‘lib, adabiy faoliyatda muhim bosqich hisoblanadi. Avvalgi g‘oliblar orasida mashhur yozuvchilar Ian Makyuen, Margaret Etvud va Salman Rushdi bor.
Yozuvchi va rassom Edmund de Vaal boshchiligidagi hakamlar hay’ati romanning "mo‘jizaviyligi«ni ta’kidlab, u «dunyomizni g‘alati va yangi qilib ko‘rsatadi» deb baholadi.
Hakamlar Xarvining yozuv uslubini «billurdek tiniq» va «teran mazmunli» deb ta’riflab, unga alohida e’tibor qaratdilar. Uning romani atigi 136 sahifadan iborat bo‘lib, bu uni Buker mukofotining eng qisqa g‘oliblaridan biriga aylantiradi. De Vaalning ta’kidlashicha, kitob «sekin o‘qishni talab qiladi va buning evaziga mukofotlaydi». Hakamlar bir kunlik muhokamalardan so‘ng yakdil qarorga kelishdi.
Xarvi boshqa beshta finalchini ortda qoldirdi, ular orasida Kanada, AQSH, Avstraliya va Niderlandiya mualliflari bor edi.

Саманта Харви получила Букеровскую премию за лучший англоязычный роман
Британская писательница Саманта Харви была удостоена Букеровской премии за свой роман «Orbital», который был признан лучшим произведением в области художественной литературы на английском языке.
Роман, написанный в период карантина из-за пандемии Covid-19, рассказывает о шести астронавтах, которые в течение дня наблюдают 16 восходов и 16 закатов, находясь на борту Международной космической станции.
Саманта Харви стала первым британским писателем, получившим Букеровскую премию с 2020 года. Премия открыта для авторов англоязычных стран и считается важной вехой в литературной карьере. Среди предыдущих победителей — известные писатели Иэн МакьюэнМаргарет Этвуд и Салман Рушди.
Жюри, возглавляемое писателем и художником Эдмундом де Ваалом, отметило «чудесность» романа, который, по их мнению, «делает наш мир странным и новым».
Особое внимание судьи уделили стилю письма Харви, который они охарактеризовали как «кристаллический» и «емкий». Ее роман состоит всего из 136 страниц, что делает его одним из самых коротких лауреатов Букеровской премии. Де Ваал отметил, что книга «вознаграждает за медленное чтение», и судьи приняли единогласное решение после целого дня обсуждений.
Харви обогнала пятерых других финалистов, среди которых были авторы из Канады, США, Австралии и Нидерландов.