BAA da nikoh qurmoqchi bo‘lganlar uchun genetik tekshiruv majburiy bo‘ldi
2025-yil 1-yanvardan boshlab Birlashgan Arab Amirliklarida (BAA) nikoh qurishni rejalashtirgan barcha juftliklar uchun majburiy genetik tekshiruv dasturi kuchga kirdi. Bu tashabbus nikohdan oldingi skrining davlat dasturining bir qismi hisoblanadi.
Majburiy tekshiruv o‘tkazish to‘g‘risidagi qaror BAA hukumatining yillik yig‘ilishida tasdiqlangan Amirliklar Genom kengashining ko‘rsatmalariga muvofiq qabul qilindi.
Yangi talablarning joriy etilishining asosiy sababi mintaqada genetik kasalliklarning keng tarqalganligi bo‘lib, bu aholi orasidagi yaqin qarindoshlar o‘rtasidagi nikohlarning 39 foizi bilan bog‘liq.
Tekshiruv 840 dan ortiq kasallik bilan bog‘liq bo‘lgan 570 ta genni qamrab oladi. Bu juftliklarga kelajakdagi oilasining salomatligi uchun ehtimoliy xavflar haqida aniq ma’lumot olish va asosli qarorlar qabul qilish imkonini beradi.

В ОАЭ генетическое тестирование стало обязательным для вступающих в брак
С 1 января 2025 года в Объединенных Арабских Эмиратах (ОАЭ) вступила в силу обязательная программа генетического тестирования для всех пар, планирующих заключение брака. Эта инициатива является частью государственной программы добрачного скрининга.
Решение об обязательном тестировании было принято в соответствии с директивами Геномного совета Эмиратов, которые одобрены в ходе ежегодного заседания правительства ОАЭ.
Основная причина введения новых требований — высокая распространенность генетических нарушений в регионе, что связано с 39% близкородственных браков среди населения.
Тестирование охватывает 570 генов, связанных с более чем 840 заболеваниями. Это позволяет парам получить точную информацию о возможных рисках для здоровья их будущей семьи и принимать обоснованные решения.