Rossiya va Markaziy Osiyo mamlakatlari mintaqadagi hamkorlik va muammolarni muhokama qildi
Rossiya va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi ittifoqchilik va strategik sheriklik munosabatlarining ijobiy rivojlanishi 12 mart kuni Bishkekda Rossiya TIV o‘rinbosari Mixail Galuzin raisligida o‘tkazilgan Rossiyaning mintaqa mamlakatlari, Ozarbayjon, Afg‘oniston va Turkiyadagi elchilari yig‘ilishida qayd etildi.
Yig‘ilish ishtirokchilari Markaziy Osiyodagi vaziyatni, jumladan zamonaviy xavf-xatar va tahdidlarni, qo‘shni davlatlar va mintaqadan tashqari kuchlarning ta’sirini batafsil tahlil qildilar. Markaziy Osiyodagi hamkorlar bilan mintaqaviy va xalqaro maydonda, avvalo MDH, YEOII, KXSHT va SHHT doirasidagi hamkorlikning dolzarb vazifalari ko‘rib chiqildi.
Rossiya Tashqi ishlar vazirligi Rossiyaning Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan savdo-iqtisodiy aloqalari izchil rivojlanayotganini ta’kidlab, o‘zaro manfaatli hamkorlikni qo‘llab-quvvatlashga intilishini tasdiqladi. Shuningdek, madaniy-gumanitar hamkorlikning barqaror jadalligiga alohida e’tibor qaratildi.
Muhokama yakunida kelajakka yo‘naltirilgan tavsiyalar ishlab chiqildi. Kun tartibiga Rossiyaning xorijdagi muassasalari faoliyati, jumladan, kadrlar va moddiy-texnik ta’minoti masalalari ham kiritildi.

Россия и страны Центральной Азии обсудили сотрудничество и вызовы в регионе
Позитивная динамика отношений союзничества и стратегического партнерства между Россией и государствами Центральной Азии была отмечена на совещании российских послов в странах региона, Азербайджане, Афганистане и Турции, которое прошло 12 марта в Бишкеке под председательством замглавы МИД РФ Михаила Галузина.
Участники совещания подробно проанализировали ситуацию в Центральной Азии, включая современные вызовы и угрозы, а также влияние сопредельных стран и внерегиональных держав. Были рассмотрены актуальные задачи взаимодействия с партнерами из Центральной Азии на региональных и международных площадках, в первую очередь в СНГ, ЕАЭС, ОДКБ и ШОС.
В МИД РФ отметили поступательное развитие торгово-экономических связей России со странами Центральной Азии и подтвердили нацеленность на содействие взаимовыгодной кооперации. Также была подчеркнута устойчивая интенсивность культурно-гуманитарного сотрудничества.
По итогам обсуждения сформулированы рекомендации на дальнейшую перспективу. В повестку дня также вошли вопросы функционирования российских загранучреждений, включая кадровое и материально-техническое обеспечение.