Toshkent va O'zbekiston mitropoliti Moskva avtopoygasida ishtirok etdi
3 avgust kuni Levoberejniyda qurilayotgan Muqaddas Feodor Ushakov cherkovidan avliyoning kanonizatsiya qilinganining 20 yilligiga bag’ishlangan avtoralli boshlandi. Avtopoyga ishtirokchilari Feodor Ushakov suvga cho’mgan Xopilyevo qishlog’idagi cherkov admiralining qoldiqlarini topshirdilar.
Ertalab cherkov a’zolari va aholi noyob mashinalarni tomosha qilish uchun ibodatxona oldiga yig’ilishdi. Ertalab soat to’qqizda Liturgiya boshlandi, qurilayotgan cherkovda birinchi marotaba qo’ng’iroq minorasida qo’ng’iroqni muqaddaslash va o’rnatish bo’lib o’tdi. Metropolit Vikentiy bu voqeaning muhimligini ta’kidladi. Qo’ng’iroqni o’rnatgandan so’ng, mehmonlar dengiz qo’mondoni yodgorligiga gullar qo’yishdi.
Vladyka Vikentiy mukofotlarni loyihaning faol ishtirokchilariga topshirdi, admirallar Vladimir Valuev va Vladimir Komoedov o’z hayotlarini dengiz bilan bog’laganlarni “Baltiya flotining 320 yilligi” medali bilan taqdirladilar. Vitse-admiral Gennadiy Moshkov miting ishtirokchilariga omad tiladi va uning ishtirokchilari boshqalar bilan birga sayohatga chiqqan mitropolitdan duo oldilar.
Poyga karvonida avtomobil sanoati afsonalari ishtirok etmoqda: SSSR Prezidentining shaxsiy avtomobili ZIL — 41047, Marussia b1 — shoumen Nikolay Fomenko jamoasi tomonidan yig’ilgan birinchi va yagona rus superkari, AURUS avtomobil modellari, shu jumladan AURUS. Komendant, “NAMI” tomonidan taqdim etilgan.
Levoberejniydagi ma’badning qurilishi 2022 yil avgust oyida boshlangan. Dunyoda yagona bo’lgan ibodatxona qahrabo bezaklari bilan bezatilgan. Yakshanba maktabi, oshxona, muzey va boshqa inshootlar qurish rejalashtirilgan. Majmua xayriya mablag‘lari hisobidan barpo etilib, Shimoliy tumanning ma’naviyat markaziga aylanadi.

Митрополит Ташкентский и Узбекистанский принял участие в московском автопробеге
3 августа от строящегося храма святого Феодора Ушакова в Левобережном стартовал автопробег, посвящённый 20-летию канонизации святого. Участники автопробега передали частицу мощей адмирала церкви в селе Хопылёво, где был крещён Феодор Ушаков.
С утра перед храмом собрались прихожане и жители, чтобы посмотреть на уникальные автомобили. В девять утра началась Литургия, первая в строящемся храме, после которой состоялось освящение и установка колокола на колокольню. Митрополит Викентий отметил важность этого события. После установки колокола гости возложили цветы к памятнику флотоводца.
Владыка Викентий вручил награды активным участникам проекта, а адмиралы Владимир Валуев и Владимир Комоедов наградили медалью «320 лет Балтийскому флоту» тех, кто связал свою жизнь с морем. Вице-адмирал Геннадий Мошков пожелал участникам автопробега удачи, а его участники получили благословение от митрополита, который наравне со всеми отправился в путешествие.
Сам автопробег организован при поддержке Русской Православной Церкви, Администрации Президента РФ, Государственной Думы, Правительства Ярославской области и других организаций. В колонне пробега участвуют легенды автопрома: личный автомобиль президента СССР ЗИЛ — 41047, Marussia B1 — первый и единственный российский суперкар, собранный командой шоумена Николая Фоменко, модели автомобилей AURUS, среди которых AURUS Komendant, предоставленный «НАМИ».
Строительство храма в Левобережном началось в августе 2022 года. Храм, единственный в мире, будет украшен убранством из янтаря. В планах возведение воскресной школы, трапезной, музея и других объектов. Комплекс строится на пожертвования и станет духовным центром Северного округа.