Toshkent va O'zbekiston mitropoliti Feodor Ushakov xotirasi festivalida ishtirok etdi
4 avgust kuni Moskva-Xopylevo avtopoygasi ishtirokchilari Muqaddas Feodor Ushakovning jasadlarini Yaroslavl viloyatining Xopylevo qishlog’idagi “Богоявления — на — Острову” ibodatxonasiga olib kelishdi va topshirishdi. Ma’bad 1701 yilda qurilgan va Feodor Ushakov va uning tog’asi Feodor Sanaxarskiyning suvga cho’mdirilgan joyi hisoblanadi.
Avtopoyga 3 avgust kuni Moskvada boshlangan va Feodor Ushakovning kanonizatsiya qilinganining 20 yilligiga bag’ishlangan. Tadbirning maqsadi ikkita ma’naviy markazni birlashtirish edi: Moskvada qurilayotgan ibodatxona va Xopylevoda tiklangan ibodatxona.
Ertalab soat 11 da 350 kilometr masofani bosib o’tib, qoldiqlari bilan kemani olib ketayotgan AURUS avtomobili "Богоявления — на — Острову“cherkoviga yetib keldi. Toshkent va O’zbekiston mitropoliti Vikentiy Feodor Ushakov taqdiridagi ma’badning ahamiyati haqida gapirib, uning suvga cho’mish va muqaddaslikning ma’naviy shakllanishi joyi sifatida muhimligini ta’kidladi. Rybinskiy va Romanovo-Borisoglebskiy episkop Veniamin 1940-yillarda yopilgan va talon-taroj qilingan ma’badni tiklagan jamoaga minnatdorchilik bildirdi.
Festival doirasida “Admiral Fedor Ushakov mening ko‘zim bilan” Butunrossiya tanlovi g‘oliblarining aviashou va badiiy asarlari ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi. Tanlov Rossiya va xorijiy mamlakatlardan ishtirokchilarni to’pladi, bu admiralning shaxsiyatini ta’kidlaydi. Tadbir opera va estrada ijrochilari ishtirok etgan konsert bilan yakunlandi. Vladimir Bushuyev, Andrey Pervozvanniy jamg‘armasi direktori, Xopilyovo ziyorat va turizmning muhim markaziga aylanishiga umid bildirdi.

Митрополит Ташкентский и Узбекистанский посетил фестиваль памяти Феодора Ушакова
4 августа участники автопробега Москва-Хопылёво привезли и передали мощи святого Феодора Ушакова в храм Богоявления-на-Острову в селе Хопылёво Ярославской области. Храм построен в 1701 году и является местом крещения Феодора Ушакова и его дяди Феодора Санаксарского.
Автопробег начался 3 августа в Москве и был приурочен к 20-летию канонизации Феодора Ушакова. Целью мероприятия стало объединение двух духовных центров: строящегося храма в Москве и отреставрированного храма в Хопылёво.
В 11 часов утра автомобиль AURUS, везущий ковчег с мощами, преодолев 350 километров, прибыл к церкви Богоявления-на-Острову. Митрополит Ташкентский и Узбекистанский Викентий рассказал о значимости храма в судьбе Феодора Ушакова, отметив его важность как места крещения и духовного становления святого. Епископ Рыбинский и Романово-Борисоглебский Вениамин выразил благодарность команде, восстановившей храм, который был закрыт и разграблен в 1940-х годах.
В рамках фестиваля состоялось авиашоу и выставка художественных работ победителей Всероссийского конкурса «Адмирал Федор Ушаков моими глазами». Конкурс собрал участников из России и зарубежных стран, что подчёркивает масштаб личности адмирала. Мероприятие завершилось концертом, в котором приняли участие оперные и эстрадные исполнители. Владимир Бушуев, директор Фонда Андрея Первозванного, выразил надежду, что Хопылёво станет важным центром паломничества и туризма.