O'zbekiston, Qirg'iziston va Xitoy temir yo'l qurilmoqda
O’zbekiston Xitoy — Qirg’iziston — O’zbekiston temir yo’lini qurish bo’yicha qo’shma loyiha kompaniyasiga 255 million dollar kiritadi. Tegishli ma’lumot O’zbekiston Respublikasi Qonunchilik milliy ma’lumotlar bazasi saytida e’lon qilingan.
Loyihaning umumiy qiymati dastlab 4,7 milliard dollar deb baholanmoqda, uning yarmisini ishtirokchi mamlakatlar taqdim etadi. Bundan tashqari, Sk News yozishicha, Xitoy tomoni 2,35 milliard dollarlik notijorat kredit ajratadi.
Temir yo’l ikkita qismdan iborat bo’ladi — Xitoy chegarasidan Makmal stantsiyasigacha va keyin Jalol-Obodgacha. 2035 yilga kelib, tarmoq bo’ylab yillik yuk tashish hajmi 5 million tonnani tashkil etishi kutilmoqda, shundan sal ko’proq yarmi tranzitga to’g’ri keladi.

Узбекистан, Кыргызстан и Китай построят железную дорогу
Узбекистан вложит $255 млн в совместную проектную компанию по строительству железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан. Соответствующая информация опубликована на сайте Национальной базы данных законодательства Республики Узбекистан.
Общая стоимость проекта предварительно оценивается в $4,7 млрд, половину из которых предоставят страны-участницы. Кроме того, как пишет Sk News, китайская сторона предоставит некоммерческий кредит на $2,35 млрд.
Железная дорога будет состоять из двух частей – от китайской границы до станции Макмал и далее до Джалал-Абада. Ожидается, что к 2035 году среднегодовой объем перевозок на ветке составит 5 млн тонн, из которых чуть больше половины придется на транзит.