Prezident Jahon banki vitse-prezidenti bilan uchrashdi
Shavkat Mirziyoyev Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasi bo‘yicha vitse-prezidenti Antonella Bassani bilan uchrashuv o‘tkazdi. Suhbat davomida Jahon banki bilan hamkorlikni kengaytirish va “Yangi O‘zbekiston” dasturi doirasida amalga oshirilayotgan islohotlarni qo‘llab-quvvatlash masalalari muhokama qilindi.
Antonella Bassani O‘zbekiston prezidentiga Jahon banki rahbari Ajay Banga nomidan samimiy salomlarini yetkazib, mavjud sheriklik aloqalarining ahamiyatini ta’kidladi. Tomonlar hozirgi hamkorlik darajasidan mamnun ekanliklarini bildirdilar va so‘nggi yillarda O‘zbekiston Jahon bankining eng yirik sheriklaridan biriga aylanganini qayd etdilar. Ularning umumiy loyihalar portfeli 12 milliard dollardan oshgani qayd etildi.
Jahon bankining iqtisodiyot va mamlakatning ijtimoiy sektorlari barqarorligini mustahkamlashga qaratilgan asosiy islohotlarni qo‘llab-quvvatlashdagi roli alohida ta’kidlandi. 2023 yil iyul oyidan boshlab Toshkentda bankning mintaqaviy vakolatxonasi ish boshladi, bu esa ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirishga yordam bermoqda.
Bundan tashqari, uchrashuvda qashshoqlikka qarshi kurash, davlat korxonalari va banklarni transformatsiya qilish, dekarbonizatsiya hamda O‘zbekistonning JSTga kirishini qo‘llab-quvvatlash masalalari ham muhokama qilindi.

Президент встретился с вице-президентом Всемирного банка
Шавкат Мирзиёев провёл встречу с вице-президентом Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Антонеллой Бассани. В ходе беседы обсуждались вопросы дальнейшего расширения сотрудничества с Всемирным банком и его поддержки реформ, реализуемых в рамках программы «Новый Узбекистан.»
Антонелла Бассани передала президенту Узбекистана тёплые приветствия от главы Всемирного банка Аджая Банги, подчеркнув значимость существующих партнёрских отношений. Стороны выразили удовлетворение нынешним уровнем сотрудничества, отметив, что за последние годы Узбекистан стал одним из крупнейших партнёров банка, а общий портфель совместных проектов превысил 12 млрд долларов.
Особо была подчеркнута роль Всемирного банка в поддержке ключевых реформ, направленных на укрепление устойчивости экономики и социальных секторов страны. С июля 2023 года в Ташкенте начало работу региональное представительство банка, что способствует ещё большему развитию двустороннего взаимодействия.
Кроме того, на встрече обсуждались вопросы борьбы с бедностью, трансформация государственных предприятий и банков, декарбонизация, а также поддержка вступления Узбекистана в ВТО.