O‘zbekiston Prezidenti Maxtumquliga bag‘ishlangan forumda ishtirok etdi
Shavkat Mirziyoyev buyuk turkman shoiri va mutafakkiri Maxtumquli Firog‘iy tavalludining 300 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro forumda nutq so‘zladi. Davlatimiz rahbari shoir merosini xalqimiz yuksak qadrlaydigan O‘zbekistonda ham qadrlashini ta’kidladi.
Ko‘plab an’anaviy qadriyatlar sinovdan o‘tayotgan bugungi dunyoda Turkmaniston adabiyot va ma’rifatni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratib, ularni xalqaro maydonda tinchlik va hamkorlik g‘oyalarini ilgari surishning asosiy vositalariga aylantirayotganini ta’kidladi. U ushbu forum qardoshlik aloqalarini mustahkamlash va ikki mamlakatning boy madaniy merosini targ‘ib qilishda muhim qadam ekanini ta’kidladi.
O‘zbekiston Prezidenti Turkmaniston ilm-fan va san’at arboblarining ahamiyati, ular orasida Maxtumquli Firog‘iyning alohida o‘rni borligini ham eslatib o‘tdi. Uning asarlarida tinchlik, ezgulik va adolat kabi umuminsoniy qadriyatlar tarannum etilgan. Maxtumquli Xivadagi madrasada ta’lim olib, dunyoviy va diniy ilmlarni o‘rgangan, buyuk o‘zbek shoiri Alisher Navoiy ijodiga qoyil qolgan.
O‘z navbatida, O‘zbekistonda Maxtumquli tavalludining 300-yilligiga bag‘ishlangan ko‘plab tadbirlar, jumladan, adabiy kechalar, tanlovlar va teatrlarda namoyishlar o‘tkazilmoqda. Mamlakatda ham shoirga haykallar o‘rnatilgan, ko‘cha va xiyobonlar uning nomi bilan atalgan.
So‘zining yakunida Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston so‘nggi 30 yil ichida o‘zining betaraflik siyosati tufayli katta yutuqlarga erishganini ta’kidlab, mamlakatga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladi.

Президент Узбекистана принял участие в форуме посвящённому Махтумкули
Шавкат Мирзиёев выступил на международном форуме, посвящённом 300-летию великого туркменского поэта и мыслителя Махтумкули Фраги. Глава государства отметил, что наследие поэта любимо и в Узбекистане, где народ высоко ценит его творчество.
Мирзиёев подчеркнул, что в современном мире, когда многие традиционные ценности испытывают трудности, Туркменистан делает важный акцент на развитие литературы и просвещения, превращая их в ключевые инструменты для продвижения идей мира и сотрудничества на международной арене. Он отметил, что этот форум является важным шагом в укреплении братских связей и продвижении богатого культурного наследия двух стран.
Президент Узбекистана также напомнил о значении туркменских деятелей науки и искусства, среди которых особое место занимает Махтумкули Фраги. Его произведения воспевают такие общечеловеческие ценности, как мир, добро и справедливость. Махтумкули обучался в медресе в Хиве, где изучал светские и религиозные науки, и восхищался творчеством великого узбекского поэта Алишера Навои.
В свою очередь, в Узбекистане проходят многочисленные мероприятия, посвящённые 300-летию Махтумкули, включая литературные вечера, конкурсы и постановки в театрах. В стране также воздвигнуты памятники поэту, и его именем названы улицы и аллеи.
В завершение своей речи Мирзиёев отметил, что Туркменистан достиг больших успехов за последние 30 лет благодаря своей политике нейтралитета, и пожелал стране мира, процветания и дальнейшего развития.