Oʻzbekiston Prezidenti Yaponiya deligatsiyasini qabul qildi
Oʻzbekiston Prezidenti rasmiy portalida qayd etilishicha, «bu yetakchi moliya institutlari bilan oʻzaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish va Yaponiya kompaniyalari bilan kooperatsiya loyihalarini ilgari surish masalalari koʻrib chiqildi».
Taʼkidlanishicha, 2019-yil dekabr oyida Yaponiyaga oliy darajadagi tashrif ikki tomonlama munosabatlarni yangi sifat bosqichiga koʻtargan va amaliy mazmun bilan boyitgan.
Oʻzbekiston iqtisodiyotiga oʻzaro savdo hajmi va Yaponiyaning toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalari oshib bormoqda, yangi qoʻshma korxonalar tashkil etilmoqda.
Yaponiya xalqaro hamkorlik banki bilan uch yillik Hamkorlik dasturini va Sojitz Corporation bilan Oʻzbekiston iqtisodiyotining yuqori texnologiyali tarmoqlarida istiqbolli loyihalarni amalga oshirish boʻyicha «yoʻl xaritasi»ni qabul qilish toʻgʻrisida kelishuvga erishildi.

Президент Узбекистана принял делегацию Японии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 июля принял делегацию Японии во главе с председателем Японского банка международного сотрудничества (JBIC) Тадаши Маэдой.
Как отмечается на официальном портале Президента Узбекистана, были рассмотрены «вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества с этим ведущим финансовым институтом и продвижения проектов кооперации с японскими компаниями».
Отмечается, что визит на высшем уровне в Японию в декабре 2019 года вывел двусторонние отношения на №качественно новый уровень, наполнив практическим содержанием№.
Растут объемы взаимной торговли и прямых японских инвестиций в экономику Узбекистана, создаются новые совместные предприятия.
Достигнута договоренность о принятии трехлетней Программы сотрудничества с Японским банком международного сотрудничества, а также «дорожной карты» с Sojitz Corporation по реализации перспективных проектов в высокотехнологичных отраслях экономики Узбекистана.