Toqayev Rossiyani “yengilmas” deb atadi va Ukrainadagi mojaroda G‘arbning rolini baholadi
Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jo‘mart Toqayev geosiyosiy vaziyat haqida fikr bildirib, Rossiya bilan iqtisodiy hamkorlikning muhimligini ta’kidladi.
“Putin tajribali davlat arbobi bo‘lib, Qozog‘istonning o‘ziga xos xususiyatlarini va Markaziy Osiyoning eng yirik iqtisodiyoti sifatida mamlakatimizning ahamiyatini yaxshi anglaydi. Shu bois Rossiya Qozog‘iston bilan savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha eng faol ish olib bormoqda,” deya ta’kidladi Toqayev.
U, shuningdek, Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning yaqinda Ostonaga qilgan tashrifini yuqori baholadi. Uning aytishicha, rahbarlar norasmiy vaziyatda to‘rt soatlik suhbat o‘tkazib, ikki tomonlama munosabatlarning asosiy masalalarini muhokama qilishgan.
Ukrainadagi mojaroni sharhlayotib, Toqayev shunday dedi: “Vaziyat o‘ziga xos: Rossiya harbiy jihatdan yengilmas, Ukraina esa G‘arb ittifoqchilari yordamida urushda bardosh berishga, hech bo‘lmaganda, mag‘lub bo‘lmaslikka umid qilmoqda.”

Токаев назвал Россию «непобедимой» и оценил роль Запада в конфликте на Украине
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев высказался о геополитической ситуации и подчеркнул важность экономического сотрудничества с Россией.
«Президент Путин — опытный государственный деятель, хорошо понимает специфику Казахстана и значимость нашей страны как крупнейшей экономики Центральной Азии. Поэтому с Казахстаном Россия ведет наиболее активную работу по развитию торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества», — отметил Токаев.
Он также оценил недавний визит президента России Владимира Путина в Астану. По его словам, лидеры провели четырехчасовую беседу в неформальной обстановке, обсудив ключевые вопросы двустороннего взаимодействия.
Комментируя конфликт на Украине, Токаев заявил: «Ситуация уникальна: Россия в военном отношении непобедима, а Украина надеется с помощью западных союзников выстоять в войне, хотя бы не проиграть ее».