Bokudagi COP-29: Iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashda muhim yutuq
11-22 noyabr kunlari Bokuda iqlim bo‘yicha asosiy anjuman — COPning 29-sessiyasi o‘tkaziladi. Ishtirokchilar chiqindilarni kamaytirish, iqlim ofatlaridan himoyalanish va barqaror moliyalashtirishga oid yangilangan majburiyatlarni muhokama qilishadi.
Uchrashuv maqsadi global miqyosda “yashil” iqtisodiyotga o‘tish yo‘llarini belgilash va iqlim o‘zgarishi xavfidan eng zaif hududlarni himoya qilishdan iborat.
COP-29 kun tartibida muhim masalalar turibdi. Davlatlar iqlimga salbiy ta’sirni kamaytirish maqsadlarini belgilab, chiqindilarni qisqartirish bo‘yicha milliy majburiyatlarini taqdim etishadi. Barqaror iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlash, jumladan, toza energiya manbalariga o‘tishga qaratilgan loyihalarni moliyalashtirish masalalari ko‘rib chiqiladi. Tabiat va insonlarni muhofaza qilish mavzusi tez-tez sodir bo‘ladigan qurg‘oqchilik, suv toshqinlari va boshqa iqlim tahdidlariga moslashish chora-tadbirlarini o‘z ichiga oladi. COP-29 iqlim inqirozining oldini olishga yordam beradigan harakatlarni muvofiqlashtirish uchun global maydonga aylanadi.

COP-29 в Баку: Прорыв в борьбе с климатическими изменениями
С 11 по 22 ноября в Баку пройдёт 29-я сессия COP — главной конференции по климату. Участники обсудят обновленные обязательства по сокращению выбросов, защиту от климатических катастроф и устойчивое финансирование.
Цель встречи — наметить пути для глобального перехода к «зеленой» экономике и защитить наиболее уязвимые регионы от угрозы изменения климата.
На повестке COP-29 стоят ключевые вопросы. Страны представят свои национальные обязательства по сокращению выбросов, обозначив цели по уменьшению негативного воздействия на климат. Будет обсуждаться поддержка устойчивой экономики, в том числе финансирование проектов, направленных на переход к чистым источникам энергии. Тема защиты природы и людей охватит меры по адаптации к частым засухам, наводнениям и другим климатическим вызовам. COP-29 станет глобальной площадкой для согласования действий, которые помогут предотвратить климатическую катастрофу.