Nashrning ma’lum qilishicha, sanksiyalar bosimini kuchaytirish to‘g‘risidagi qaror uzoq vaqt kechiktirilgan. Bunga sabab, ayniqsa AQSHdagi bo‘lajak prezidentlik saylovlari oldidan, energiya narxlarining keskin ko‘tarilishidan xavotirlanish bo‘lgan.
Manba ma’lumotiga ko‘ra, yangi cheklovlar ilgari Eron neft eksportiga nisbatan joriy qilingan cheklovlarga o‘xshash bo‘lishi mumkin. Bu esa sanksiyalar nafaqat Rossiya kompaniyalariga, balki Rossiyadan energiya manbalarini xarid qiluvchilarga ham ta’sir ko‘rsatishini anglatadi.
Cheklovlar kiritilishi neft narxining oshishiga olib kelishi kutilmoqda, chunki Hindiston va Xitoy kabi mamlakatlar Rossiya neftining asosiy xaridorlari bo‘lib qolmoqda.

Байден готовится ужесточить санкции против экспорта российской нефти
Администрация президента США Джо Байдена может в ближайшее время объявить о новых санкциях против российского нефтяного экспорта. Об этом сообщает Bloomberg со ссылкой на источники.
По данным издания, решение об усилении санкционного давления долго откладывалось из-за опасений, что оно может привести к резкому росту цен на энергоносители, особенно перед предстоящими президентскими выборами в США.
Согласно источнику, новые рестрикции могут быть аналогичны тем, которые ранее вводились против нефтяного экспорта Ирана. Это предполагает, что санкции затронут не только российские компании, но и покупателей энергоносителей из России.
Ожидается, что введение ограничений вызовет рост цен на нефть, поскольку ключевыми покупателями российской нефти остаются такие страны, как Индия и Китай.