Avstraliyada yuzlab xavfli virus namunalari yo‘qoldi: tergov boshlandi
Kvinslend (Avstraliya) laboratoriyasida biologik xavfsizlikning jiddiy buzilishi aniqlandi — yuqumli viruslar solingan 323 ta flakon yo‘qolgan, deb xabar bermoqda Fox News.
Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, yo‘qolgan namunalar orasida Xendra, lissavirus va xantavirus viruslari bor. Yo‘qolish holati 2023-yilning avgustida aniqlangan bo‘lsa-da, bu haqda rasman faqat vazirlik tergov boshlanganini e’lon qilganidan keyin ma’lum bo‘ldi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi buni “qabul qilib bo‘lmaydigan xato” deb baholadi. Flakonlar o‘g‘irlanganmi, yo‘qolganmi yoki yo‘q qilinganmi, hozircha noma’lum. Asosiy taxmin — tashish qoidalarining buzilishi.
Tergov davom etmoqda va hokimiyat vakillari jamoat xavfsizligiga bo‘lgan ehtimoliy tahdidning oldini olish uchun barcha choralarni ko‘rishini ta’kidladi.

В Австралии пропали сотни образцов опасных вирусов: начато расследование
В лаборатории Квинсленда (Австралия) выявлено серьезное нарушение биологической безопасности — пропали 323 флакона с инфекционными вирусами, сообщает Fox News.
По данным Министерства здравоохранения, в числе пропавших образцов числятся вирусы Хендра, лиссавирус и хантавирус. Пропажа была обнаружена еще в августе 2023 года, однако официально о ней стало известно только сейчас, когда ведомство объявило о начале расследования.
Минздрав назвал произошедшее «неприемлемой ошибкой». На данный момент неизвестно, были ли флаконы украдены, утеряны или уничтожены. Основной версией является нарушение правил транспортировки.
Расследование продолжается, и власти заверили, что сделают все возможное для предотвращения потенциальной угрозы общественной безопасности.