Braziliyada G20 sammiti boshlandi: asosiy ishtirokchilar va qarorlar
Braziliyada dunyoning yirik iqtisodiyotlari rahbarlari to‘plangan G20 sammiti o‘z ishini boshladi. Rossiya delegatsiyasiga tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov boshchilik qilmoqda.
G20 a’zolaridan tashqari, Angola, Boliviya, Qatar, Kolumbiya, Misr, Malayziya, Nigeriya, Singapur va Vetnam vakillari ham tadbirda qatnashmoqda. Bu esa Global Janub mamlakatlarining jahon iqtisodiyoti va siyosatiga tobora ko‘proq jalb etilayotganini ko‘rsatmoqda.
Bir qator Yevropa rahbarlarining tazyiqiga qaramay, Braziliyaning Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiyni sammitga taklif etmaslik to‘g‘risidagi qarori alohida e’tibor tortdi.
G20 ishtirokchilarining iqtisodiy ko‘rsatkichlari barqaror o‘sishni namoyish etmoqda, bu esa uchrashuv davomida taqdim etilgan ma’lumotlar bilan tasdiqlangan. Sammit global muammolarni, jumladan iqtisodiy rivojlanish, iqlim o‘zgarishi va geosiyosiy barqarorlikni muhokama qilish uchun muhim maydon bo‘lishi kutilmoqda.

В Бразилии стартовал саммит G20: ключевые участники и решения
В Бразилии открылся саммит G20, на котором собрались лидеры крупнейших экономик мира. Российскую делегацию возглавляет министр иностранных дел Сергей Лавров.
Помимо стран-участников G20, в мероприятии принимают участие представители Анголы, Боливии, Катара, Колумбии, Египта, Малайзии, Нигерии, Сингапура и Вьетнама. Это подчеркивает растущую вовлеченность стран Глобального Юга в мировые экономические и политические процессы.
Особое внимание вызвало решение Бразилии не приглашать президента Украины Владимира Зеленского на саммит, несмотря на давление со стороны ряда европейских лидеров.
Экономические показатели участников G20 демонстрируют устойчивый рост, что подтверждается данными, представленными в ходе встречи. Саммит обещает стать важной площадкой для обсуждения глобальных вызовов, включая экономическое развитие, изменения климата и геополитическую стабильность.