Kreml AQSh bilan munosabatlar va saylov natijalari haqida fikr bildirdi
Rossiya prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskov AQShdagi saylov natijalari va Rossiya-AQSh munosabatlarining istiqbollari haqida bir qator bayonotlar berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ikki mamlakat o‘rtasidagi hozirgi munosabatlar “tarixdagi eng past darajada” va ularning kelajakdagi rivoji, avvalo, AQSh rahbariyatiga bog‘liq.
Peskovning ta’kidlashicha, saylov natijalari AQShning ichki ishi bo‘lib, Kreml saylov jarayoniga aralashgani haqidagi barcha ayblovlarni rad etadi. Shuningdek, u Rossiya prezidenti Vladimir Putinning AQSh tomonlari bilan, shu jumladan, agar u tashabbus ko‘rsatsa, Donald Tramp bilan ham muloqot qilishga tayyor ekanligini ma’lum qildi. Trampning g‘alabasi borasidagi optimistik kayfiyat Rossiya siyosatchilari tomonidan uning xalqaro maydonda tinchlikparvarlik tarafdori ekanligi bilan izohlanadi.
Peskov, shuningdek, Kreml AQShning yangi ma’muriyati haqida dastlabki bayonotlar va Rossiyaga nisbatan aniq qadamlariga qarab xulosa chiqarishini bildirdi. Yanvargacha Vashingtonning hozirgi qarashlari o‘zgarishi yoki o‘zgarmasligi aniq bo‘ladi, Kreml nazarida esa hozirgi holat ko‘proq qarama-qarshilikka yo‘naltirilgan, konstruktiv dialogga emas.
Rossiya tomonining fikricha, AQSh Ukrainadagi nizoni hal etishga yordam bera olish imkoniyatiga ega, ammo Peskovning aytishicha, bu borada AQShning qanday qadamlar tashlashi haqida oldindan prognoz qilish hali erta — bu yo‘nalishdagi aniq harakatlar faqat yanvardan keyin ma’lum bo‘ladi.

Кремль прокомментировал отношения с США и итоги выборов
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков дал ряд заявлений, касающихся итогов выборов в США и перспектив российско-американских отношений. По его словам, текущие отношения между двумя странами находятся на «низшей в истории точке», и дальнейшее их развитие зависит, прежде всего, от американского руководства.
Песков подчеркнул, что результаты выборов — это внутреннее дело США, а Кремль отвергает все обвинения во вмешательстве в их ход. Он также сообщил о готовности президента России Владимира Путина к диалогу с американской стороной, в том числе и к возможным контактам с Дональдом Трампом, если тот проявит инициативу. Оптимистичные настроения российских политиков относительно победы Трампа объясняются его стремлением к мирному взаимодействию на международной арене.
Песков также указал, что Кремль будет делать выводы о новой администрации США на основе первых заявлений и конкретных шагов в отношении России. Ожидается, что к январю станет понятно, изменится ли текущий настрой Вашингтона, который, по мнению Кремля, настроен скорее на противостояние, чем на конструктивный диалог.
Российская сторона также считает, что у США есть потенциал для содействия в разрешении конфликта на Украине, однако, по мнению Пескова, прогнозировать шаги США в этом направлении пока преждевременно — конкретные действия станут видны только после января.