Rossiya va O‘zbekiston parlament raislari iqtisodiyot, tarix va parlamentlararo aloqalarni muhokama qildi
14 март
Rossiya Federatsiyasi Davlat Dumasi Raisi Vyacheslav Volodin O‘zbekistonga rasmiy tashrifi doirasida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Raisi Nuriddin Ismoilov bilan uchrashuv o‘tkazdi. Tomonlar parlamentlararo aloqalarni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy hamkorlik, Ulug‘ Vatan urushidagi G‘alabaning 80 yilligini nishonlashga tayyorgarlik ko‘rish kabi keng qamrovli masalalarni muhokama qildilar.
Vyacheslav Volodin Rossiya-O‘zbekiston munosabatlari dinamikasini ikki davlat prezidentlari belgilab berishini ta’kidlab, parlamentlar o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga hissa qo‘shishi zarurligini aytdi. Nuriddin Ismoilov esa o‘z navbatida Rossiya bilan parlament aloqalarining muntazam xarakterini va Rossiya tashabbusi bilan tashkil etilgan yuqori darajadagi parlamentlararo komissiyaning alohida ahamiyatga ega ekanligini qayd etdi.
Hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari orasida Volodin savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirishni alohida ta’kidladi. U Rossiya O‘zbekistonning savdo hamkorlari orasida ikkinchi o‘rinda turishi va o‘tgan yili tovar ayirboshlash hajmi 5 foizdan ortiqqa o‘sib, qariyb 10,2 milliard dollarni tashkil etganini ma’lum qildi.
G‘alabaning 80 yilligini nishonlash masalasi alohida muhokama mavzusiga aylandi. Volodin tarixni qayta yozishga urinishlarga yo‘l qo‘yib bo‘lmasligini va ko‘p millatli sovet xalqining jasoratini xotirada saqlash muhimligini ta’kidladi. Shuningdek, u O‘zbekiston rahbariyatiga jangchilar xotirasiga e’tibor va faxriylarga g‘amxo‘rlik uchun minnatdorchilik bildirib, delegatsiyaning Toshkentdagi G‘alaba bog‘iga tashrif buyurganini ta’kidladi.

Спикеры парламентов России и Узбекистана обсудили экономику, историю и межпарламентские связи
Председатель Государственной Думы РФ Вячеслав Володин в рамках официального визита в Узбекистан провел встречу со Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Нуриддином Исмоиловым. Стороны обсудили широкий круг вопросов, включая укрепление межпарламентских связей, торгово-экономическое сотрудничество и подготовку к празднованию 80-летия Победы в Великой Отечественной войне.
Вячеслав Володин подчеркнул, что динамику российско-узбекских отношений задают президенты двух стран, и парламентам необходимо вносить свой вклад в развитие взаимовыгодного сотрудничества. Нуриддин Исмоилов, в свою очередь, отметил регулярный характер парламентских контактов с Россией и особую значимость межпарламентской комиссии высокого уровня, созданной по инициативе российской стороны.
Среди приоритетных направлений сотрудничества Володин выделил расширение торгово-экономических связей. Он сообщил, что Россия занимает второе место среди торговых партнеров Узбекистана, а товарооборот в прошлом году вырос более чем на 5% и составил около 10,2 млрд долларов.
Отдельной темой обсуждения стало предстоящее празднование 80-летия Победы. Володин подчеркнул недопустимость попыток переписать историю и важность сохранения памяти о подвиге многонационального советского народа. Он также выразил благодарность руководству Узбекистана за бережное отношение к памяти о воинах и заботу о ветеранах, отметив посещение делегацией ГД Парка Победы в Ташкенте.
В завершение встречи Вячеслав Володин пригласил Нуриддина Исмоилова принять участие в Международном форуме Союзного государства «Великое наследие — общее будущее», который пройдет в Волгограде 28–30 апреля.