Shavkat Mirziyoyev Turkiya madaniyat vaziri bilan uchrashdi
Uchrashuvning asosiy mavzusi O’zbekiston va Turkiya o’rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash, madaniy, gumanitar va turizm sohalaridagi hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qilish bo’ldi.
Tadbir boshida Turkiya madaniyat va turizm vaziri Mehmet Nuri Ersoy Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog’anning salomlari va eng yaxshi tilaklarini aytib, ikki mamlakat o’rtasidagi munosabatlarning do’stona xususiyatini ta’kidladi. O’z navbatida, Shavkat Mirziyoyev mamlakatlar o’rtasidagi o’zaro hamkorlikning yuqori darajasini qayd etib, o’zaro savdo hajmining o’sishi, investitsiyalarning ko’payishi, transport va sayyohlik aloqalarining faollashuvidan mamnunligini bildirdi. Ayni paytda O’zbekiston va Turkiya o’rtasida har hafta 90 dan ortiq aviareyslar amalga oshirilmoqda, bu esa delegatsiyalar va sayyohlarning faol almashinuviga yordam bermoqda.
Muhokamaning ustuvor yo’nalishlaridan biri mamlakatlar o’rtasidagi madaniy almashinuvni davom ettirish edi. Uchrashuv ishtirokchilari qo’shma loyihalarni amalga oshirish uchun institutsional mexanizmlarni ishga tushirishga imkon beradigan “yo’l xaritasi” ni erta qabul qilish muhimligini ta’kidladilar. Milliy madaniyat va kino kunlarini o’tkazish, san’at va madaniy merosni muhofaza qilish sohasida hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, ikki mamlakatning sayyohlik salohiyatini ilgari surish tashabbuslari qatoriga kiradi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev O’zbekiston Turkiya bilan munosabatlarni faol rivojlantirishga, qo’shma loyihalarni ilgari surishga va madaniy hamkorlik, turizm va tarixiy merosni saqlash kabi turli sohalarda hamkorlikni mustahkamlashga tayyorligini ta’kidladi.

Шавкат Мирзиёев встретился с министром культуры Турции
Основной темой встречи стало обсуждение вопросов укрепления стратегического партнёрства между Узбекистаном и Турцией, а также расширение сотрудничества в культурной, гуманитарной и туристической сферах.
В начале мероприятия турецкий министр культуры и туризма Мехмет Нури Эрсой передал приветствия и наилучшие пожелания от Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, подчеркнув дружеский характер отношений между двумя странами. В свою очередь, Шавкат Мирзиёев отметил высокий уровень взаимодействия между странами и выразил удовлетворение растущими объемами взаимной торговли, увеличением инвестиций и активизацией транспортных и туристических связей. В настоящее время еженедельно выполняется более 90 авиарейсов между Узбекистаном и Турцией, что способствует активному обмену делегациями и туристами.
Одним из приоритетов обсуждения стало продолжение культурного обмена между странами. Участники встречи подчеркнули важность скорейшего принятия «дорожной карты», которая позволит запустить институциональные механизмы для реализации совместных проектов. Среди намеченных инициатив — проведение дней национальной культуры и кино, развитие сотрудничества в области искусства и охраны культурного наследия, а также продвижение туристического потенциала обеих стран.
Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что Узбекистан готов активно развивать отношения с Турцией, продвигать совместные проекты и укреплять сотрудничество в различных сферах, включая культурное взаимодействие, туризм и сохранение исторического наследия.