O'zbekiston fanlar Akademiyasi Prezidenti vafot etdi
28-avgust kuni 79 yoshida O’zbekiston fanlar Akademiyasi prezidenti Behzod Yo’ldoshev taniqli olim, fizika — matematika fanlari doktori, Oliy Majlis Senati a’zosi va Rossiya fanlar akademiyasining xorijiy a’zosi vafot etdi.
Behzod Yo’ldoshev 1945 yilda Toshkentda tug’ilgan. U Toshkent davlat universitetini fizika mutaxassisligi bo’yicha tamomlagan va o’z faoliyatini O’zbekiston fanlar Akademiyasi yadro fizikasi institutida boshlagan, u yerda stajyordan direktorgacha bo’lgan yo’lni bosib o’tgan. 1972 yilda nomzodlik dissertatsiyasini, 1982 yilda doktorlik dissertatsiyasini himoya qildi. 2000 yilda Yo’ldoshev O’zbekiston fanlar Akademiyasining haqiqiy a’zosi etib saylandi va birinchi marta ushbu tashkilotga boshchilik qildi. 2017 yildan boshlab u yana uning prezidenti lavozimini egalladi.
Yuldashev nafaqat taniqli olim, balki faol jamoat arbobi ham bo’lgan. 2000-2004 yillarda u Oliy Majlis deputati, so’ngra Senat a’zosi bo’lgan. Ilmiy va ijtimoiy faoliyati uchun Yuldashev ko’plab mukofotlarga, shu jumladan “mehnat shuhrati” va “fidokorona xizmatlari uchun” ordenlariga, “O’zbekiston Respublikasining xizmat ko’rsatgan fan arbobi” va “Qoraqalpog’iston Respublikasining xizmat ko’rsatgan fan arbobi” faxriy unvonlariga, shuningdek, Beruni nomidagi Davlat mukofotiga sazovor bo’ldi.
Olim ko’plab xalqaro miqyosdagi ilmiy loyihalarni boshqargan, shu jumladan yadro ta’sirini o’rganish, xalqaro atom energiyasi agentligida ishlagan va AQShning etakchi universitetlarida dars bergan. Uning ilm-fanga qo’shgan hissasi xalqaro miqyosda tan olingan: uning rahbarligida o’nlab fan doktorlari va nomzodlari tayyorlangan, yadro fizikasi va elementar zarrachalar fizikasi bo’yicha 400 dan ortiq ilmiy ishlar chop etilgan.
Olimning qarindoshlari va do’stlariga, shuningdek, O’zbekiston fanlar Akademiyasi a’zolariga ta’ziya izhor etganlarning ko’pchiligi, shu jumladan Rossiya fanlar akademiyasi prezidenti Gennadiy Krasnikov Yuldashevning O’zbekiston va Rossiya ilmiy tashkilotlari o’rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga qo’shgan salmoqli hissasini qayd etdi.

Скончался Президент Академии наук Узбекистана
28 августа в возрасте 79 лет ушёл из жизни президент Академии наук Узбекистана Бехзод Юлдашев — известный учёный, доктор физико-математических наук, член Сената Олий Мажлиса и иностранный член Российской академии наук.
Бехзод Юлдашев родился в Ташкенте в 1945 году. Он окончил Ташкентский государственный университет по специальности «физика» и начал свою карьеру в Институте ядерной физики Академии наук Узбекистана, где прошёл путь от стажёра до директора. В 1972 году защитил кандидатскую диссертацию, а в 1982 году — докторскую. В 2000 году Юлдашев был избран действительным членом Академии наук Узбекистана и впервые возглавил эту организацию. С 2017 года он вновь занимал пост её президента.
Юлдашев был не только выдающимся учёным, но и активным общественным деятелем. В 2000–2004 годах он был депутатом Олий Мажлиса, а затем членом Сената. За свою научную и общественную деятельность Юлдашев был удостоен множества наград, в том числе орденов «Меҳнат шуҳрати» и «Фидокорона хизматлари учун», почётных званий «Заслуженный деятель науки Республики Узбекистан» и «Заслуженный деятель науки Республики Каракалпакстан», а также Государственной премии имени Беруни.
Учёный руководил многими научными проектами международного масштаба, в том числе по изучению ядерных эффектов, работал в Международном агентстве по атомной энергии и преподавал в ведущих университетах США. Его вклад в науку был признан на международном уровне: под его руководством были подготовлены десятки докторов и кандидатов наук, опубликовано свыше 400 научных работ по ядерной физике и физике элементарных частиц.
Соболезнования родным и близким учёного, а также членам Академии наук Узбекистана выразили многие, в том числе президент Российской академии наук Геннадий Красников, отметивший значительный вклад Юлдашева в развитие сотрудничества между научными организациями Узбекистана и России.