O'zbekiston va Koreya aviareyslar sonini ikki baravar oshiradi
O’zbekiston va Janubiy Koreya aviatsiya ma’muriyatlari o’zaro anglashuv Memorandumini imzoladilar, bu ikki mamlakat o’rtasida havo qatnovi uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Hujjat Seulda bo’lib o’tgan muzokaralar natijasida aviareyslar sonini ko’paytirish va aviatsiya sohasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Asosiy natijalardan biri O’zbekiston va Janubiy Koreya o’rtasida reyslarni amalga oshirishi mumkin bo’lgan aviakompaniyalar soniga cheklovlarni olib tashlash bo’ldi. Endi ikkala tomon ham har bir mamlakat uchun haftasiga 10 dan 24 gacha rejalashtirilgan reyslarni ko’paytirish huquqiga ega. Bu havo transporti imkoniyatlarini kengaytirish va O’zbekiston va Koreya o’rtasidagi sayohatlarni soddalashtirish imkonini beradi.
Bundan tashqari, Janubiy Koreyadagi “Jeju” va O’zbekistondagi “Samarqand” xalqaro aeroportlarida “Ochiq osmon” maxsus rejimidan ikki tomonlama foydalanish to’g’risida kelishuvga erishildi. Ochiq osmon rejimi aviakompaniyalarga ushbu aeroportlar o’rtasida parvozlar soni yoki samolyot turlari bo’yicha cheklovlarsiz erkin uchish imkoniyatini beradi.
Memorandum O’zbekiston va Janubiy Koreya o’rtasida aviatsiya hamkorligini rivojlantirish uchun yangi istiqbollarni ochib beradi, aviatashuvlar hajmini oshirish va transport imkoniyatlarini yaxshilash uchun sharoit yaratadi.

Узбекистан и Корея увеличат количество авиарейсов в два раза
Авиационные администрации Узбекистана и Южной Кореи подписали Меморандум о взаимопонимании, который откроет новые возможности для авиасообщения между двумя странами.
Документ стал результатом переговоров, прошедших в Сеуле, где обсуждались вопросы увеличения количества авиарейсов и сотрудничества в авиационной сфере.
Одним из ключевых результатов стало снятие ограничений на количество авиакомпаний, которые могут осуществлять рейсы между Узбекистаном и Южной Кореей. Теперь обе стороны имеют право увеличить количество регулярных рейсов с 10 до 24 в неделю для каждой страны. Это позволит расширить доступность воздушного транспорта и упростить путешествия между Узбекистаном и Кореей.
Кроме того, было достигнуто соглашение о двустороннем использовании специального режима «Открытого неба» в международных аэропортах «Чеджу» в Южной Корее и «Самарканд» в Узбекистане. Режим «Открытого неба» даёт возможность авиакомпаниям свободно летать между этими аэропортами без ограничений по количеству рейсов или типов воздушных судов.
Меморандум открывает новые перспективы для развития авиационного сотрудничества между Узбекистаном и Южной Кореей, создавая условия для увеличения объёма авиаперевозок и улучшения транспортной доступности.