Oʻzbekiston FIGda uchta pozitsiyani qoʻlga kiritdi
Qatarda Xalqaro Gimnastika Federatsiyasining (FIG) 85-hisobot-saylov Kongressi boʻlib oʻtmoqda, unda federatsiyaning rahbariyati, ijroiya qoʻmitasi, texnik qoʻmitalar va Kengashdagi asosiy lavozimlar uchun ovoz berish orqali tayinlovlar amalga oshirilmoqda. FIG prezidenti lavozimiga yana bir muddatga Yaponiyadan Morinari Vatanabe qayta saylandi. Vitse-prezidentlar sifatida Qatar, Turkiya va Meksikadan vakillar — Al-Xitmi Al, Suat Cholen va Naomi Chieko Valenso Aoki saylandilar.
Kongress davomida Oʻzbekiston muhim yutuqlarga erishdi. Oʻzbekiston Gimnastika Federatsiyasi bosh kotibi va Osiyo Gimnastika Ittifoqi vitse-prezidenti Timur Abduvaliev FIG konsuli etib saylanib, barcha nomzodlar orasida rekord darajadagi 92,11% ovoz oldi. Oʻzbekiston Gimnastika Federatsiyasi vitse-prezidenti va AGU texnik qoʻmitasi rahbari Gyozal Muminova badiiy gimnastika boʻyicha texnik qoʻmitaga kirdi, Oʻzbekiston ayollar sport gimnastikasi terma jamoasi murabbiyi Lyudmila Li esa ayollar sport gimnastikasi boʻyicha texnik qoʻmitaga saylandi. Bu — Oʻzbekiston birinchi marta Xalqaro Gimnastika Federatsiyasida birdaniga uchta pozitsiyaga ega boʻlib, badiiy va ayollar sport gimnastikasi boʻyicha texnik qoʻmitalarda vakillikka ega boʻlgan holatdir.

Узбекистан получил три позиции в FIG
В Катаре проходит 85-й отчётно-выборный Конгресс Международной Федерации Гимнастики (FIG), где голосованием распределяются ключевые должности в руководстве федерации, исполкоме, технических комитетах и Совете. На новый срок президентом FIG был переизбран Моринари Ватанабэ из Японии. Вице-президентами стали представители Катара, Турции и Мексики — Аль-Хитми АльСуат Челен и Наоми Чиеко Валенцо Аоки.
В ходе конгресса Узбекистан добился значительных успехов. Генеральный секретарь Федерации гимнастики Узбекистана, а также вице-президент Азиатского гимнастического союза Тимур Абдувалиев был избран консулом FIG, набрав рекордные 92,11% голосов среди всех кандидатов. Вице-президент Федерации гимнастики Узбекистана и глава технического комитета AGU Гёзаль Муминова вошла в состав технического комитета по художественной гимнастике, а тренер женской сборной Узбекистана по спортивной гимнастике Людмила Либыла избрана в технический комитет по женской спортивной гимнастике. Это первый случай, когда Узбекистан получил сразу три позиции в Международной Федерации Гимнастики и представительство в технических комитетах по художественной и женской спортивной гимнастике.
Главами технических комитетов избраны: Эндрю Томбс (спортивная гимнастика, Германия), Донателла Сакки (женская спортивная гимнастика, Италия), Ноха Абу Шабана(художественная гимнастика, Египет), Кристоф Ламберт (прыжки на батуте, Франция), Николина Христова (акробатика, Болгария), Тэмми Яги-Китагава (аэробика, Япония), Шарль Перрьер (паркур, Камерун) и Рожерио Валерио (гимнастика для всех, Португалия).