3 avgust kuni muqaddas Feodor Ushakovning kanonizatsiya qilinganining 20 yilligi nishonlanishi boshlandi. Uch kunlik tantanalarda Toshkent va O’zbekiston mitropoliti Vikentiy ishtirok etdi.
Moskvada Levoberejniyda, metropolit Vikentiyning barakasidan so’ng, uning sharafiga qurilgan ma’badga asosiy qo’ng’iroq o’rnatildi. Shundan so’ng Moskva — Xopylevo avtopoygasi boshlandi, uning ishtirokchilari Yaroslav viloyati Xopylevo qishlog’idagi Bogoyavleniye — na — Ostrovu ibodatxonasiga avliyoni jasadlari bilan kemada olib kelishdi. Ushbu ibodatxonada bo’lajak admiral Feodor Ushakov suvga cho’mdirilgan.
4 avgust kuni avtopoyga Xopylevoga yetib keldi, u erda Feodor Ushakov xotirasi festivali madaniy va aviatsiya sport dasturi bilan o’tkazildi. Rybin aviaklubining uchuvchilari an-2 va Pitts biplanlari ishtirokida aviashou o’tkazdilar.
Avtomobil yugurishining keyingi bekati Sanaxar monastiri bo’ldi. Har yili 5 avgustda, Feodor Ushakovni ulug’lash kunida, Avliyoni jasadlari monastirdan Saranskga, Feodor Ushakovning asosiy Kafedrali soboriga ko’chiriladi, u erda bayram liturgiyasi o’tkaziladi. Bu yil avtomobil poygasi ishtirokchilariga Saranskka qoldiqlarni etkazib berish sharafi tushdi.
Shu kuni Rossiyaning yetti shahrida: Sevastopol, Ryazan, Petrozavodsk, Donetsk, Skadovsk, Eysk va Azovda Feodor Ushakovning byustlari ochildi. Bu “admiral Fyodor Ushakov mening ko’zlarim bilan” tanlovida g’olib chiqqan shaharlar.
Avtopoyga va xotira festivali rus pravoslav cherkovi, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti ma’muriyati, Davlat Dumasi, Yaroslav viloyati hukumati va boshqa tashkilotlar ko’magida tashkil etilgan.

Завершились мероприятия по празднованию 20-летия канонизации святого Феодора Ушакова
3 августа началось празднование 20-летия канонизации святого Феодора Ушакова. В трёхдневных торжествах принял участие митрополит Ташкентский и Узбекистанский Викентий.
В Москве в Левобережном, после благословения митрополита Викентия, установили главный колокол на храм, строящийся в его честь. После этого начался автопробег Москва — Хопылёво, участники которого доставили ковчег с частицей мощей святого в храм Богоявления-на-Острову в селе Хопылёво Ярославской области. В этом храме был крещён будущий адмирал Феодор Ушаков.
4 августа автопробег прибыл в Хопылёво, где прошёл фестиваль памяти Феодора Ушакова с культурной и авиаспортивной программой. Пилоты Рыбинского авиаклуба провели авиашоу с участием бипланов АН-2 и Pitts.
Следующей остановкой автопробега стал Санаксарский монастырь. Ежегодно 5 августа, в день прославления Феодора Ушакова, мощи святого переносятся из монастыря в Саранск, в главный Кафедральный собор Феодора Ушакова, где проводится праздничная литургия. В этом году честь доставить мощи в Саранск выпала участникам автопробега.
В этот день также открыли бюсты Феодора Ушакова в семи городах России: Севастополе, Рязани, Петрозаводске, Донецке, Скадовске, Ейске и Азове. Это города, чьи представители победили в конкурсе «Адмирал Фёдор Ушаков моими глазами».
Автопробег и фестиваль памяти организованы при поддержке Русской Православной Церкви, Администрации Президента РФ, Государственной Думы, Правительства Ярославской области и других организаций.