Tramp g‘alabasidan so‘ng dastlabki soatlarda Rossiya aksiyalari indeksi keskin oshdi. Soha ekspertlari buni geosiyosiy umidlar bilan bog‘liq ekanligini ta’kidlamoqdalar.
Ko‘plab mutaxassislar rubl va boshqa Rossiya aktivlari bilan savdo qilish imkoniyatini o‘ylab ko‘rmoqdalar. Treyderlarning aytishicha, ayrim G‘arb banklari hamon rubldan offshor operatsiyalarda foydalanmoqda.
“Barcha muhokamalarda Rossiya bilan qanday savdo qilish va sanksiyalar bekor qilinishi mumkinligi haqida gap ketmoqda,” — deya ta’kidladi portfel menejerlaridan biri.
G‘arb banklaridagi treyderlar to‘satdan rubl yordamida bitimlarni amalga oshirish mumkinmi, degan savolni o‘rtaga tashladilar.

Американские финансисты начали обсуждать снятие санкций с России
В первые часы после победы Трампа индекс российских акций резко подскочил. Эксперты отрасли утверждают, что это обусловлено геополитическими надеждами.
Многие специалисты уже задумываются о возможности торговли рублем и другими российскими активами. Трейдеры отмечают, что некоторые западные банки до сих пор используют рубль в офшорных операциях.
«Все разговоры ведутся о том, как торговать с Россией и будут ли отменены санкции», — отметил один из портфельных менеджеров.
Трейдеры в западных банках внезапно начали задаваться вопросом о том, возможно ли теперь вести сделки с использованием рубля.