Tadbirkorlik bilan shug'ullanadigan 400 ga yaqin davlat xizmatchilari tashkil etildi
Korrupsiyaga qarshi kurash idorasi davlat xizmatchilari tadbirkorlik faoliyati bilan shug’ullangan holatlarni tekshirishni yakunladi. Tekshiruv davomida qurilish, suv va qishloq xo’jaligi vazirliklarida, shuningdek, ularning tashkilotlarida 449 ta xo’jalik yurituvchi subyektda 398 ta boshqaruv xodimi ishlaganligi aniqlandi.
Ulardan 93 nafari qurilish va uy-joy kommunal xo’jaligi vazirligi huzuridagi 112 ta subyektda, 26 nafari suv xo’jaligi vazirligi huzuridagi 35 ta subyektda, 279 nafari qishloq xo’jaligi vazirligi huzuridagi 302 ta subyektda band bo’lgan. Agentlik qonunbuzarliklarni bartaraf etishni talab qilib, tegishli vazirliklarga taqdimnomalar yubordi va barcha holatlar to’xtatildi.
Qonunchilikka muvofiq, davlat xizmatchilari tadbirkorlik faoliyati bilan shug’ullanish yoki biznesning asoschisi bo’lish huquqiga ega emaslar. Shuningdek, yaqin qarindoshlari bilan bir organda lavozimlarni egallash, qonun hujjatlarida ko’zda tutilmagan pullik faoliyat bilan shug’ullanish va xizmat vakolatlari uchun haq olish taqiqlanadi.

Установлено почти 400 госслужащих, которые занимались предпринимательством
Антикоррупционное ведомство завершило расследование случаев незаконного участия госслужащих в предпринимательской деятельности. В результате проверки было выявлено, что в министерствах строительства, водного и сельского хозяйства, а также в подведомственных им организациях в 449 хозяйственных субъектах работали 398 управленцев, нарушая законодательство.
Среди нарушителей 93 сотрудника занимались предпринимательством в 112 субъектах при Министерстве строительства и жилищно-коммунального хозяйства, 26 — в 35 субъектах при Министерстве водного хозяйства, а 279 — в 302 субъектах при Министерстве сельского хозяйства. Агентство направило соответствующие представления в данные министерства с требованием устранить нарушения, после чего все случаи предпринимательской деятельности госслужащих были прекращены.
По закону, госслужащим запрещено заниматься предпринимательской деятельностью или быть учредителями коммерческих предприятий. Также они не могут работать в одном органе с близкими родственниками, выполнять оплачиваемую работу, не предусмотренную законодательством, и принимать вознаграждения за выполнение своих служебных обязанностей.
Антикоррупционное агентство напоминает, что граждане могут сообщать о случаях коррупции, обратившись в «Колл-центр» по номеру 1253 или через электронную платформу на сайте anticor.uz.