O'zbekiston radioaktiv izotoplarni Vengriyaga eksport qilishni rejalashtirmoqda
O’zbekiston elchisi Oybek Shahavdinov Vengriya Izotop instituti bosh direktori Mixay Lakatosh bilan uchrashuv o’tkazdi, deya xabar beradi Ia Dunyo.
Muzokaralar davomida radioizotop texnologiyalari sohasidagi hamkorlik muhokama qilindi. Izotop instituti ushbu yo’nalishda O’zbekiston fanlar Akademiyasining “Radiopreparat” davlat korxonasi bilan hamkorlik qilayotgani aniqlandi.
Shahavdinov O’zbekistonda radioaktiv izotoplar ishlab chiqarish va eksportini rivojlantirish uchun barcha sharoitlar yaratilganini ta’kidladi. U O’zbekiston ilmiy tashkilotlari va Izotop instituti o’rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga yordam berishga tayyorligini bildirdi, shuningdek, GMP sertifikatini olish uchun Yevropa Ittifoqi organlari bilan hamkorlik qilish istagini tasdiqladi.
Ikkala tomon ham hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga qiziqish bildirishdi. Uchrashuv natijasida tomonlar muloqotni davom ettirishga va o’zaro manfaatli natijalarga erishish uchun harakatlar rejasini ishlab chiqishga kelishib oldilar.

Узбекистан планирует экспортировать радиоактивные изотопы в Венгрию
Посол Узбекистана Ойбек Шахавдинов провёл встречу с генеральным директором венгерского института Izotop Михаем Лакатошом, о чём сообщает ИА «Дунё».
В ходе переговоров обсуждались перспективы сотрудничества в сфере радиоизотопных технологий. Институт Izotop уже активно сотрудничает с государственным предприятием «Радиопрепарат» Академии наук Узбекистана, работающим в данной области.
Шахавдинов отметил, что в Узбекистане созданы благоприятные условия для развития производства и экспорта радиоактивных изотопов. Он также выразил готовность содействовать в расширении сотрудничества между научными организациями обеих стран и подтвердил намерение работать с органами ЕС для получения сертификата GMP, который позволит расширить экспортные возможности.
Обе стороны выразили заинтересованность в углублении взаимодействия и договорились продолжить диалог, чтобы выработать план действий для достижения взаимовыгодных результатов.