Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatining rivojlanishi bilan tanishdi
Renovatsiya doirasida eski bir qavatli uylar o‘rniga 41 ta ko‘p qavatli turar-joy binosi qurilib, hozirda ularda 11 mingdan ortiq aholi istiqomat qilmoqda. Ushbu binolarning yerto‘lalari va birinchi qavatlarida savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari tashkil etilmoqda, bu esa 1350 nafar fuqaro, jumladan, yoshlar va ayollarni ish bilan ta’minlash imkonini beradi.
Prezident sezilarli o‘zgarishlar amalga oshirilgan Toshkent tumaniga tashrif buyurdi. Ilgari tumanda to‘laqonli markaz bo‘lmagan, biroq Keles yo‘li ko‘chasi bo‘ylab yangi binolar va majmualar qurilgach, uning qiyofasi butunlay o‘zgardi. Asosiy ko‘cha qayta qurilib, muhim ijtimoiy obyektlar, jumladan, Davlat xizmatlari markazi, Yoshlar markazi, madaniyat saroyi va sport majmuasi barpo etildi.
Bundan tashqari, tumanda yo‘l infratuzilmasi jadal yaxshilanmoqda: so‘nggi uch yilda 218 kilometr yo‘l ta’mirlandi va asfaltlandi. Tadbirkorlikni rivojlantirish va aholi bandligini oshirishga alohida e’tibor qaratildi. Yarim yil ichida tuman iqtisodiyoti 23 foizga o‘sdi, bu yangi qurilishlar va korxonalarning ishga tushirilishi natijasi hisoblanadi. Ayni paytda tumanda 62 ming oila istiqomat qilmoqda, og‘ir ahvoldagi oilalarni qo‘llab-quvvatlash choralari ishlab chiqilgan. Mirziyoyev qashshoqlikni kamaytirish uchun ish o‘rinlari yaratish va tadbirkorlikni rag‘batlantirishda mahalliy iqtisodiyot imkoniyatlaridan foydalanish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Yil yakuniga qadar tumanda sanoat 9 foizga, xizmat ko‘rsatish sohasi esa 13 foizga o‘sishi kutilmoqda. 53 million dollarlik investitsiyalarni o‘zlashtirish va eksport hajmini 100 million dollarga yetkazish rejalashtirilgan.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с развитием Ташкентской области
В рамках реновации старые одноэтажные дома заменили на 41 многоэтажный жилой дом, где сейчас проживают более 11 тысяч человек. В подвалах и на первых этажах этих домов создаются торговые и сервисные точки, что позволит трудоустроить 1 350 человек, включая молодёжь и женщин.
Президент посетил Ташкентский район, где произошли значительные преобразования. Ранее у района не было полноценного центра, но после строительства вдоль улицы Келес йули новых зданий и комплексов его облик полностью изменился. Была реконструирована главная улица, построены важные социальные объекты, включая Центр государственных услуг, молодежный центр, дворец культуры и спортивный комплекс.
Кроме того, в районе активно улучшается дорожная инфраструктура: за последние три года было отремонтировано и заасфальтировано 218 километров дорог. Важное внимание уделено развитию предпринимательства и повышению занятости. За полгода экономика района выросла на 23 процента, что стало результатом нового строительства и запуска предприятий. На данный момент в районе проживают 62 тысячи семей, и для тех, кто находится в трудном положении, разработаны меры поддержки. Мирзиёев поручил использовать возможности местной экономики для создания рабочих мест и стимулирования предпринимательства, чтобы снизить уровень бедности.
По прогнозам, к концу года промышленность в районе вырастет на девять процентов, а сфера услуг — на 13 процентов. Планируется освоить инвестиции на 53 миллиона долларов и увеличить объём экспорта до 100 миллионов долларов.