O‘zbekiston Prezidenti Toshkent shahrini obodonlashtirish loyihalari taqdimoti bilan tanishdi
Shavkat Mirziyoyev shahar infratuzilmasini yaxshilash, bog‘larni obodonlashtirish va zamonaviy obyektlar barpo etishga qaratilgan yangi loyihalarni ko‘rib chiqdi. Toshkent shahridagi Yunusobod dehqon bozorini rivojlantirish muhim loyihalardan biri bo‘ldi.
Makonning cheklanganligi va tutash ko‘chalarning tirbandligi tufayli bozorni modernizatsiya qilish, uning maydonini uch qavatli ekobozor shaklida kengaytirishga qaror qilindi. Yangi bozor o‘zining an’anaviy qiyofasini saqlab qoladi, savdo markazi va zargarlik uyi bilan to‘ldiriladi, binolar ostida mingta avtomobilga mo‘ljallangan avtoturargohlar joylashtiriladi. Loyiha 4-5 mingta ish o‘rni yaratilishini ta’minlaydi. Prezident bozorni ish rejimida ushlab turish uchun qurilishlarni bosqichma-bosqich olib borish bo‘yicha topshiriq berdi.
Boshqa loyihalar parklarga tegishli. Abdulla Qodiriy bog‘ida ko‘kalamzorlar ko‘paytiriladi, dam olish maskanlari jihozlanadi, sayyoraxona, gastrol xoll va favvoralar kabi yangi obyektlar barpo etiladi. Prezident yangilanishlarda milliy koloritni aks ettirish zarurligini ta’kidlab, istirohat bog‘i har kim o‘ziga yoqadigan maskanga aylanishi kerakligini ta’kidladi.
“Do‘stlik” bog‘ida sayilgohlar, suv havzalari va ko‘ngilochar maskanlar yangilanadi. Oilaviy zonalar, skeyt maydoni, aviariylar va tomosha g‘ildiragi tashkil etiladi. Bundan tashqari, Millatlararo munosabatlar qo‘mitasi yonida turli xalqlar madaniyatini aks ettiruvchi pavilonlar qurish rejalashtirilgan.
“Navro‘z” bog‘iga alohida e’tibor qaratildi. Uni yanada rivojlantirish uchun mehmonxona, sport majmuasi, restoran va anjumanlar zali barpo etish taklif etildi.
Mamlakat bo‘ylab loyihalar zamonaviy bog‘lar, mikrorayonlar va dam olish zonalarini yaratishga qaratilgan. Nurafshon va Namanganda “Yangi O‘zbekiston” bog‘lari yonida sayyohlik markazlari, bozorlar, amfiteatrlar va hunarmandchilik zonalari tashkil etiladi.

Президент Узбекистана ознакомился с презентацией проектов по благоустройству Ташкента
Шавкат Мирзиёев рассмотрел новые проекты, направленные на улучшение городской инфраструктуры, благоустройство парков и создание современных объектов. Одним из ключевых проектов стало развитие Юнусабадского дехканского рынка в Ташкенте.
Из-за ограниченного пространства и перегруженности прилегающих улиц принято решение модернизировать рынок, увеличив его площади в формате трёхэтажного экорынка. Новый рынок сохранит традиционный облик, дополнится торговым центром и ювелирным домом, а под зданиями разместят парковку на тысячу автомобилей. Проект обеспечит создание 4–5 тысяч рабочих мест. Президент поручил проводить строительство поэтапно, чтобы рынок оставался в рабочем режиме.
Другие проекты касаются парков. В парке Абдуллы Кадыри увеличат зелёные насаждения, обустроят зоны отдыха и создадут новые объекты, такие как планетарий, гастро-холл и фонтаны. Президент отметил необходимость отразить в обновлении национальный колорит, подчеркнув, что парк должен стать местом, где каждый найдёт что-то по душе.
В парке «Дустлик» обновят прогулочные зоны, водоёмы и развлекательные пространства. Будут созданы семейные зоны, скейт-площадка, авиарий и колесо обозрения. Кроме того, рядом с Комитетом по межнациональным отношениям планируется построить павильоны, отражающие культуру разных народов.
Особое внимание уделено парку «Навруз». Для его дальнейшего развития предложено возведение гостиницы, спортивного комплекса, ресторана и конференц-зала.
По всей стране проекты направлены на создание современных парков, микрорайонов и зон отдыха. В Нурафшане и Намангане возле парков «Янги Узбекистон» появятся туристические центры с базарами, амфитеатрами и ремесленными зонами.