Senatda pillachilik tarmog‘ini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan qonun muhokama qilindi
Senatning Agrar va suv xo‘jaligi masalalari qo‘mitasi yig‘ilishida pillachilikka oid masalalar ko‘rib chiqildi.
Muhokamaning asosiy mavzusi O‘zbekistonda pillachilik tarmog‘ini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirishga qaratilgan Soliq kodeksining 483-moddasiga qo‘shimcha kiritish to‘g‘risidagi qonun bo‘ldi.
Pillachilik qishloq hududlari iqtisodiyotining muhim tarmog‘i hisoblanadi, chunki u ish o‘rinlari yaratilishi va aholi daromadlari oshishiga ko‘maklashadi. Hozirda mamlakatimizda 71 ta pillani qayta ishlash korxonasi, 11 ta ipak qurti yetishtirish va 16 ta tutchilik xo‘jaligi faoliyat yuritmoqda, bu esa 108 ming doimiy va 1 milliondan ortiq mavsumiy ishchilarning bandligini ta’minlamoqda.
Senatorlar pilla yetishtiruvchilarni yanada qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlarini muhokama qilib, 2023-yildan 2026-yilgacha bo‘lgan davrda uy sharoitida pilla yetishtirish bilan shug‘ullanuvchi jismoniy shaxslarning daromadlarini soliqdan ozod etishni taklif etdilar. Shuningdek, kasanachilar mehnatiga haq to‘lashga yo‘naltiriladigan mablag‘larni ijtimoiy soliqdan ozod qilish nazarda tutilmoqda, bunda tejab qolingan mablag‘lar ushbu xodimlarni moddiy rag‘batlantirishga yo‘naltirilishi shart qilib qo‘yilmoqda.
Bundan tashqari, qonun tut daraxti ekilgan maydonlar uchun yer solig‘ini kamaytirish maqsadida mavjud soliq stavkalariga 0,1 koeffitsiyentini qo‘llashni nazarda tutadi.

В Сенате обсудили закон, направленный на поддержку шелководческой отрасли
Состоялось заседание Комитета Сената по аграрным и водохозяйственным вопросам, на котором рассмотрели вопросы, касающиеся шелководства.
Основной темой обсуждения стал Закон о внесении дополнения в статью 483 Налогового кодекса, направленный на поддержку и развитие шелководческой отрасли в Узбекистане.
Шелководство является важной частью экономики сельских районов, так как способствует созданию рабочих мест и повышению доходов населения. В стране уже действуют 71 предприятие по переработке коконов, 11 по производству шелкопряда и 16 хозяйств по выращиванию тутовых деревьев, что обеспечивает занятость для 108 тысяч постоянных и более одного млн сезонных рабочих.
Сенаторы обсудили меры по дальнейшей поддержке производителей коконов, предложив освободить доходы физических лиц, занимающихся выращиванием коконов в домашних условиях, от налога на период с 2023 по 2026 год. Также предполагается освобождение от социального налога средств, направляемых на оплату труда надомников, с условием использования сэкономленных средств на материальное стимулирование этих работников.
Кроме того, Закон предусматривает снижение земельного налога для участков, занятых тутовыми плантациями, с применением коэффициента 0,1 к существующим налоговым ставкам.