Niderlandiyada tirik qisqichbaqa va omarlarni qaynatishni taqiqlash taklif etildi
Niderlandiya parlamentining quyi palatasi a’zolari omar va qisqichbaqalarni tiriklayin pishirishni darhol taqiqlashga chaqirdilar va bu pishirish usulini “asossiz shafqatsizlik” deb baholadilar. “Hayvonlarni himoya qilish partiyasi” va “Erkinlik partiyasi” tashabbus ko‘rsatib, qisqichbaqasimonlar behuda azob chekayotganini va ularga bunday munosabatda bo‘lishni to‘xtatish zarurligini ta’kidladilar.
Hozirgi kunda Niderlandiyada ushbu hayvonlarni oshpazlik maqsadlari uchun insoniylik bilan o‘ldirish usullarini tartibga soluvchi qonunlar mavjud emas. Restoranlarda taom yanada yangi va mazali bo‘lishiga ishonch tufayli tirik omarlar va qisqichbaqalarni pishirish amaliyoti davom etmoqda.
Shveysariya, Yangi Zelandiya va Buyuk Britaniyada bunday taqiqlar allaqachon joriy etilgan bo‘lib, bu yerlarda o‘tkazilgan tadqiqotlar qisqichbaqasimonlar og‘riq va azob-uqubatni his qilish qobiliyatiga ega ekanligini tasdiqlagan.

В Нидерландах предложили запретить варить живых крабов и омаров
Члены нижней палаты парламента Нидерландов призвали немедленно запретить варить омаров и крабов живьём, назвав этот метод приготовления «неоправданно жестоким». С инициативой выступили «Партия защиты животных» и «Партия свободы», заявив, что ракообразные напрасно страдают, и подобное обращение с ними необходимо прекратить.
На данный момент в Нидерландах отсутствуют законы, регулирующие гуманные способы умерщвления этих животных для кулинарных целей. В ресторанах продолжает использоваться практика варки живых омаров и крабов из-за убеждения, что так блюдо получается более свежим и вкусным.
Подобные запреты уже введены в Швейцарии, Новой Зеландии и Великобритании, где исследования подтвердили, что ракообразные способны испытывать боль и страдания.