Toshkentda uch mamlakat energetika va suv resurslari vazirlarining uchrashuvi bo'lib o'tdi
Tadbirda O’zbekiston energetika vaziri Jurabek Mirzamahmudov, O’zbekiston suv xo’jaligi vaziri Shavkat Hamrayev, Qozog’iston energetika vaziri Almas Satkaliyev, Qozog’iston suv xo’jaligi vaziri Nariman Nurjigitov va Qirg’iziston energetika vaziri Taalaybek Ibrayev ishtirok etdi. Shuningdek, uchrashuvda Ozarbayjon energetika vazirining o’rinbosari Kamal Abbasov ishtirok etdi, u muhokamalarda faxriy mehmon sifatida ishtirok etdi.
Uchrashuvning asosiy masalalaridan biri Qirg’izistonning Narin daryosida “Qambarat GES-1” qurilishi loyihasining holatini muhokama qilish bo’ldi. Ushbu loyiha mintaqaning energiya mustaqilligi uchun muhim ahamiyatga ega va elektr energiyasini ishlab chiqarish hajmini sezilarli darajada oshiradi, bu uch mamlakat uchun ham foydalidir. Ishtirokchilar loyihaning tafsilotlarini muhokama qildilar va mintaqaning energiya tizimida muhim rol o’ynaydigan stantsiyani qurish bo’yicha keyingi qadamlarni kelishib oldilar.
Bundan tashqari, uchrashuvda Qirg’izistonning Jalolobod viloyatidagi Chatkal daryosida gidroelektrostantsiya qurish bo’yicha dastlabki tadqiqotlar va rejalar ko’rib chiqildi. Loyiha Xitoyning “China Energy Engineering Corporation” (CEEC) kompaniyasining ishtirokini nazarda tutadi, u GES qurilishi uchun texnik yechimlarni ishlab chiqadi.
Uchrashuv yakunida loyihalarni amalga oshirishni monitoring qilish va dolzarb muammolarni hal etish bilan shug’ullanadigan uch mamlakat ishchi guruhlarining muntazam yig’ilishlarini tashkil etish taklif qilindi. Shuningdek, suv-energetika sohasida qo’shma loyihalarni amalga oshirish bo’yicha harakatlarni muvofiqlashtirish uchun asosiy hujjat bo’ladigan “yo’l xaritasi” ni yaratish to’g’risida bitim imzolandi.

В Ташкенте состоялась встреча министров энергетики и водных ресурсов трех стран
В мероприятии приняли участие министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов, министр водного хозяйства Узбекистана Шавкат Хамраев, министр энергетики Казахстана Алмас Саткалиев, министр водного хозяйства Казахстана Нариман Нуржигитов и министр энергетики Кыргызстана Таалайбек Ибраев. Также на встрече присутствовал заместитель министра энергетики Азербайджана Камал Аббасов, участвующий в обсуждениях в качестве почётного гостя.
Одним из ключевых вопросов встречи стало обсуждение состояния проекта по строительству «Камбаратинской ГЭС-1» на реке Нарын в Кыргызстане. Этот проект является важным для энергетической независимости региона и позволит значительно увеличить объёмы производства электроэнергии, что выгодно всем трём странам. Участники обсудили детали реализации проекта и согласовали дальнейшие шаги по строительству станции, которая будет играть ключевую роль в энергетической системе региона.
Кроме того, на встрече были рассмотрены предварительные исследования и планы по строительству гидроэлектростанции на реке Чаткал в Джалал-Абадской области Кыргызстана. Проект предполагает участие китайской компании «China Energy Engineering Corporation» (CEEC), которая занимается разработкой технических решений для строительства ГЭС.
В завершение встречи было предложено организовать регулярные заседания рабочих групп трёх стран, которые будут заниматься мониторингом реализации проектов и решением текущих проблем. Также было подписано соглашение о создании «дорожной карты», которая станет основным документом для координации действий по реализации совместных проектов в водно-энергетической сфере.