O‘zbekiston IIV kvadrobing uchun javobgarlik haqida eslatdi
So‘nggi paytlarda O‘zbekistondagi o‘smirlar orasida “kvadrobika” nomli submadaniyat tarqala boshladi. Bu submadaniyatda yoshlar niqob va boshqa atributlardan foydalanib, hayvonlarga taqlid qilishadi. Toshkentda hayvonlarni tasvirlovchi o‘smirlar ishtirokidagi hodisalar jamoat tartibini buzish deb baholandi.
O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi ota-onalarga farzand tarbiyasidagi mas’uliyatlarini eslatib o‘tdi va “kvadrobika” submadaniyati namoyon bo‘lishi holatlarini farzand tarbiyasiga oid majburiyatlarni bajarmaslik sifatida baholashini ma’lum qildi. IIV allaqachon ikki o‘smirning oilasi bilan suhbat o‘tkazib, ularga takroran qoidabuzarlik sodir etilsa, ehtimoliy jarimalar haqida xabar berdi.
O‘zbekiston Konstitutsiyasiga ko‘ra, ota-onalar o‘z farzandlarining har tomonlama ta’lim-tarbiyasini ta’minlashlari shart. "Ta’lim to‘g‘risida"gi qonunda esa ota-onalarning farzandlari ma’naviy, jismoniy va intellektual rivojlanishi uchun mas’uliyati alohida ta’kidlangan. Ushbu majburiyatlarni bajarmaslik, ayniqsa agar bu voyaga yetmaganlar tomonidan qoidabuzarliklarga olib kelsa, ma’muriy jazolarga, jumladan jarimalarga sabab bo‘lishi mumkin. Ota-onalik majburiyatlariga rioya qilmaslik uchun 1 875 000 so‘mgacha jarima solinishi mumkin.

МВД Узбекистана напомнило об ответственности за квадробинг
В последнее время среди подростков в Узбекистане начала распространяться субкультура под названием «квадробика», где молодые люди подражают животным, используя маски и другие атрибуты. В Ташкенте произошли инциденты с участием подростков, изображающих животных, которые расценили как нарушение общественного порядка.
Министерство внутренних дел Узбекистана напомнило родителям об их ответственности за воспитание детей и заявило, что случаи проявления субкультуры «квадробика» будут расцениваться как невыполнение обязанностей о воспитании детей. МВД уже провело беседы с семьями двух подростков, и они были проинформированы о возможных штрафах в случае повторных нарушений.
Согласно Конституции Узбекистана, родители обязаны обеспечивать всестороннее воспитание своих детей, а закон «Об образовании» подчёркивает ответственность родителей за их духовное, физическое и интеллектуальное развитие. Неисполнение этих обязанностей, особенно если это привело к нарушениям со стороны несовершеннолетних, может повлечь за собой административные наказания, включая штрафы. За несоблюдение родительских обязанностей может быть наложен штраф до 1 875 000 сумов.