MDH PA G‘alabaning 80 yilligini nishonladi: tarixiy xotirani himoya qilishda birdamlik
Sankt-Peterburgda MDH PAning bahorgi sessiyasi doirasida Ulug‘ Vatan urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan yalpi majlis o‘tkazildi. Ishtirokchilar, jumladan, MDH Bosh kotibi Sergey Lebedev tarixni soxtalashtirish va natsizmni qayta tiklashga qarshi kurashda sa’y-harakatlarni birlashtirish muhimligini ta’kidladilar.
Tavriya saroyining Duma zalida tantanali yig‘ilish bo‘lib o‘tdi, unda notiqlar tarixiy haqiqat va urush xotirasini himoya qilishda kuchlarni birlashtirish masalalarini muhokama qildilar.
MDH bosh kotibi Sergey Lebedev G‘alabaning 80 yilligi natsizmga qarshi kurashda tinchlik va birdamlik yili deb e’lon qilingan Hamdo‘stlik mamlakatlarida 2025-yilning asosiy voqeasi bo‘lishini eslatib o‘tdi.
U 2024-yil oktyabr oyida qabul qilingan MDH davlatlari rahbarlarining Hamdo‘stlik xalqlari va jahon hamjamiyatiga murojaatida fashizmning qayta tiklanishiga yo‘l qo‘ymaslik va yangi jahon urushini boshlashga urinishlarga chek qo‘yishga chaqirilganini ta’kidladi.
MDH davlatlari rahbarlari tarixni soxtalashtirish, natsizmni oqlash va uning izdoshlarini qahramonlashtirishni qattiq qoraladilar. Ular BMT Bosh Assambleyasining natsizmni qahramonlashtirishga qarshi kurash to‘g‘risidagi rezolyutsiyasini ma’qulladilar va Irqiy kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi xalqaro konvensiya maqsadlariga sodiqliklarini tasdiqladi.
Lebedev, shuningdek, Buyuk G‘alabaning 80 yilligi munosabati bilan yubiley medali ta’sis etilgani va MDHning "1941-1945 yillardagi mehnat shuhrati shahri" faxriy unvoni joriy qilinganini ma’lum qildi. U yubileyga tayyorgarlik ko‘rish va uni nishonlash bo‘yicha harbiy paradlar, gulchambarlar qo‘yish marosimlari va boshqa xotira tadbirlarini o‘z ichiga olgan Tadbirlar rejasi haqida so‘zladi.

МПА СНГ отметила 80-летие Победы: единство в защите исторической памяти
В Санкт-Петербурге, в рамках весенней сессии МПА СНГ, состоялось пленарное заседание, посвященное 80-летию Победы в Великой Отечественной войне. Участники, включая Генерального секретаря СНГ Сергея Лебедева, подчеркнули важность объединения усилий в борьбе с фальсификацией истории и возрождением нацизма.
В Думском зале Таврического дворца прошло торжественное заседание, где спикеры обсудили консолидацию усилий в защите исторической правды и памяти о войне.
Генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев напомнил, что 80-летие Победы станет ключевым событием 2025 года в странах Содружества, объявленного Годом мира и единства в борьбе с нацизмом.
Он отметил принятое в октябре 2024 года Обращение глав государств СНГ к народам Содружества и мировой общественности, призывающее не допускать возрождения фашизма и пресекать попытки развязывания новой мировой войны.
Лидеры стран СНГ осудили фальсификацию истории, оправдание нацизма и героизацию его последователей. Они приветствовали резолюцию Генассамблеи ООН о борьбе с героизацией нацизма и подтвердили приверженность целям Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации.
Лебедев также сообщил об учреждении юбилейной медали к 80-летию Великой Победы и установлении почетного звания СНГ «Город трудовой славы 1941–1945 годов». Он рассказал о Плане мероприятий по подготовке и празднованию юбилея, включающем военные парады, церемонии возложения венков и другие памятные события.
Завершая выступление, Генеральный секретарь СНГ призвал чтить память погибших, защищать правду о войне и крепить единство в борьбе против нацизма и угрозы новой мировой войны.