Lavrov Samarqandda O‘zbekiston bilan G‘alabaning 80 yilligini nishonlash va hamkorlik masalalarini muhokama qiladi
Rossiya TIV rahbari Sergey Lavrov O‘zbekistonda strategik sheriklik, Yevroosiyo integratsiyasi va Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokidagi G‘alaba yubileyini nishonlashga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha muzokaralar o‘tkazmoqda.
MDHda G‘alabaning 80-yilligini nishonlashga tayyorgarlik ko‘rilmoqda va ko‘ngillilar harakati kengaytirilmoqda
MDH davlatlari doimiy vakillari Tashqi ishlar vazirlari kengashi yig‘ilishi natijalarini muhokama qildilar va kelajak rejalarini belgiladilar. Bular orasida G‘alabaning 80 yilligini nishonlashga tayyorgarlik ko‘rish hamda ko‘ngillilar harakatini rivojlantirish masalalari ham bor.
Toshkentda o‘zbek tilida "Palang xotiralari. Qochqin ayolning qaydlari" kitobi taqdim etildi
O‘zbekiston Milliy kutubxonasida Stanislava Vayneykisning "Palang xotiralari. Qochoq ayolning qaydlari" nomli kitobining taqdimoti va davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Kitob XX asr boshlarida Turkiston o‘lkasida ro‘y bergan fojiali voqealarga bag‘ishlangan. Asarni o‘zbek tiliga O‘zbekiston madaniyat sohasida xizmat ko‘rsatgan arbob, professor Tursunali Qo‘ziyev tarjima qilgan.
Raqobat qo‘mitasi Toshkent restoranlaridagi taomnomalarni tekshirdi
Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahridagi restoran va kafelarda o‘zbek tilidagi taomnomalar yo‘qligi haqida e’tirozlar paydo bo‘lgach, Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi tomonidan o‘rganishlar o‘tkazilib, muassasalarga qonunga rioya qilish talabi qo‘yildi.
Toshkentda shahar xotirasiga bag‘ishlangan "Eski shahar" ko‘rgazmasi ochildi
O‘zbekiston poytaxtidagi yangi "Artera Studio" san’at maydonchasi o‘z eshiklarini uch nafar o‘zbekistonlik rassomning davrlar aloqasi va shahar qiyofasini qayta aks ettiruvchi "Eski shahar" ko‘rgazmasi bilan ochdi.
Rossiya Afg‘oniston va Markaziy Osiyo bilan munosabatlarda yangi sahifa ochmoqda
Rossiyaning "Tolibon" harakati faoliyatiga qo‘yilgan taqiqni vaqtincha to‘xtatish qarori Markaziy Osiyoda hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda. Bu imkoniyatlar yirik mintaqaviy loyihalarda ishtirok etishni va Hind okeani portlariga tranzit yo‘llarini rivojlantirishni o‘z ichiga oladi.
O‘zbekistonda qurilayotgan kichik quvvatli AES uchun yadro yoqilg‘isi Qozog‘iston hududi orqali tashiladi. Bu haqda O‘zbekistonda birinchi atom elektr stansiyasini qurish direksiyasi rahbari Otabek Amanov ma’lum qildi.
O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirishga qaratilgan Prezident qarori qabul qilindi. Byudjet mablag‘larining sarflanishini nazorat qilishda parlamentning rolini kuchaytirishga alohida e’tibor qaratiladi.
O‘zbekistonda korrupsion jinoyatlar sodir etgan amaldorlar qo‘lga olindi
O‘zbekistonning turli hududlarida DXX tomonidan Bosh prokuratura huzuridagi departament bilan hamkorlikda bir qator tezkor tadbirlar o‘tkazilib, korrupsiyada gumonlangan mansabdor shaxslar qo‘lga olindi.

Страхование в Узбекистане выросло на 1,1 трлн сум: что чаще всего страхуют?
Объём страховых услуг в Узбекистане продолжает уверенно расти. За первые пять месяцев 2025 года рынок прибавил 1,1 трлн сум по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Национальный комитет по статистике назвал самые востребованные виды страхования.
13 июля
Анвар Анваров установил новый рекорд Узбекистана на турнире по легкой атлетике в Финляндии
На международных соревнованиях по лёгкой атлетике в Финляндии узбекские атлеты установили новый национальный рекорд и завоевали два призовых места. Это ещё одно доказательство роста уровня узбекского спорта на мировой арене.
В Узбекистане открыт приём на второе высшее образование — регистрация до 10 августа
Министерство высшего образования, науки и инноваций Узбекистана объявило о начале приёма заявок на второе высшее образование на 2025/2026 учебный год. Подать документы можно только онлайн — через портал my.edu.uz.
Юные гандболистки Узбекистана выиграли турнир Paris World Games
Женская сборная Узбекистана U18 по гандболу завоевала золото на престижном международном турнире Paris World Games, который завершился в столице Франции. Финальный матч прошёл на легендарной арене имени Пьера де Кубертена в Париже.
Учёные тюркоязычных стран обсудят наследие Бехбуди в Турции
В Анкаре планируется проведение международной конференции, посвящённой роли Махмудходжи Бехбуди в истории тюркских народов. Мероприятие приурочено к 150-летию со дня рождения основателя джадидского движения в Туркестане и организуется по инициативе Шавката Мирзиёева,
Силовики пресекли крупный канал ввоза опасных препаратов в Ферганской области
Сотрудники Службы государственной безопасности Узбекистана совместно с таможенными органами пресекли канал незаконного ввоза и распространения сильнодействующих лекарственных препаратов в Ферганской области. Всего изъято более 14 700 таблеток, поступивших из Кыргызской Республики.
Минтранс пообещал к 2030 году заасфальтировать все дороги в махаллях
Все внутримахаллинские дороги Узбекистана будут полностью приведены в порядок к 2030 году. Об этом 11 июля заявил министр транспорта Ильхом Махкамов во время «Правительственного часа» в Законодательной палате Олий Мажлиса, подчеркнув, что работы ведутся в рамках совместной программы с Министерством экономики и финансов.
В Ташкенте ожидается более 115 тысяч абитуриентов: стартуют вступительные экзамены
С 14 июля по всей стране начинаются вступительные экзамены в вузы и колледжи. Только в Ташкенте в тестах примут участие свыше 115 тысяч абитуриентов. Министр высшего образования, науки и инноваций Конгратбай Шарипов лично проинспектировал ключевые объекты, где пройдут испытания.
Суперфинал стран ШОС и БРИКС вошел в историю: зафиксирован мировой рекорд
Суперфинал юных шахматистов стран ШОС и БРИКС, прошедший в Москве, стал крупнейшим в истории международным юношеским турниром — с официальной фиксацией мирового рекорда.
От киберспорта до волонтерских миссий: СНГ показал лучшие молодежные инициативы в Витебске
На XXXIV Международном фестивале искусств «Славянский базар в Витебске» 12 июля прошел День молодежи Содружества, в рамках которого базовые организации стран СНГ представили ведущие проекты в сфере молодежной политики, образования, добровольчества и культуры.