O'zbekiston xalqaro it-olimpiadada medalni qo'lga kiritdi
To’rt qizdan iborat O’zbekiston terma jamoasi Niderlandiyaning Eyndxoven shahrida bo’lib o’tgan Yevropa xotin-qizlar informatika olimpiadasida ishtirok etmoqda. Musobaqaning ikkinchi kunida 57 mamlakatdan 200 nafar ishtirokchi o’rtasida Zarnigor Rahimova 329 ball bilan bronza medalni qo’lga kiritdi.
Iyun oyida O’zbekiston maktab o’quvchilari o’rtasida ict4girls informatika olimpiadasi bo’lib o’tdi. 12 g’olibga maxsus butkemp tashkil etildi. Natijada informatika bo’yicha Yevropa xotin-qizlar olimpiadasida (EGOI) ishtirok etish uchun to’rt kishini tanlash bo’yicha alohida tanlov bo’ldi.
Olimpiadada to’rt qizdan iborat jamoa O’zbekistoni manfaatini himoya qilishdi Buxorolik Zarnigor Rahimova, Toshkentlik Oysha Mirzatillayeva, Qoraqalpog’istonlik Malika Xo’jamurotova va Samarqandlik Soliha Dagarova.
Raqobat dasturlash, tanqidiy va ijodiy fikrlash ko’nikmalarini rivojlantirishga, jamoaviy ishlashni o’rganishga, shuningdek, ishtirokchilarning madaniy dunyoqarashini kengaytirishga imkon beradi.

Узбекистан завоевал медаль на международной IT-олимпиаде
Сборная Узбекистана из четырех девушек участвует в Европейской женской олимпиаде по информатике в Эйндховене, Нидерланды. На второй день соревнований среди 200 участниц из 57 стран, Зарнигор Рахимова завоевала бронзовую медаль с 329 баллами.
В июне среди школьниц Узбекистана прошла олимпиада по информатике ICT4Girls. 12 победителям был организован специальный буткемп. Итогами которого стал отдельный конкурс по отбору четырёх человек для участия в Европейской женской олимпиаде по информатике (EGOI).
Узбекистан на олимпиаде представляет команда из четырех девушек: Зарнигор Рахимова из Бухары, Ойша Мирзатиллаева из Ташкента, Малика Ходжамуротова из Каракалпакстана и Солиха Дагарова из Самарканда.
Соревнование позволит развить навыки программирования, критического и креативного мышления, научиться командной работе, а также расширит культурный кругозор участниц.