O‘zbekistonda maktablarda musiqa ta’limi sifatini yaxshilashadi
Shavkat Mirziyoyev ta’kidlashicha, bu sohadagi ta’lim o‘quvchilarning har tomonlama rivojlangan shaxs sifatida shakllanishida muhim rol o‘ynaydi. Biroq, ma’lumotlarga ko‘ra, musiqa o‘qituvchilarining 21 foizida faqat o‘rta maxsus ma’lumot mavjud bo‘lib, ularning ba’zilari musiqa asboblarida o‘ynay olmaydi.
Ta’kidlanishicha, bu holat o‘qituvchilarning amaliy ko‘nikmalarini oshirish tizimi yo‘qligi va musiqa maktablari bilan yetarli hamkorlik yo‘lga qo‘yilmagani bilan bog‘liq.
Muammoni hal qilish uchun bir qator choralar taklif qilindi. Ular orasida o‘qituvchilar bilim darajasini baholash, malaka oshirish dasturlarini yaratish va yangi o‘quv qo‘llanmalari ishlab chiqish bor. O‘qituvchilar uchun yangi kategoriya berish tartibi joriy etilishi va “Turan maktab teatri” tajribasi asosida “Iqtidor” ijodiy jamoalari tashkil etilishi rejalashtirilmoqda. “Musiqa va san’at” mutaxassisligi bo‘yicha oliy ma’lumotga ega bitiruvchilarga ham maktablarda ishlashga ruxsat beriladi.
Bundan tashqari, umumiy ta’limni kuchaytirish maqsadida, mintaqaviy musiqa va san’at maktablari umumta’lim maktablariga biriktiriladi, bu esa iste’dodli o‘quvchilarni tanlov asosida aniqlash imkonini beradi.

В школах Узбекистана улучшат качество преподавания музыки
Шавкат Мирзиёев отметил, что образование в этой области играет важную роль в формировании гармоничной личности учащихся. Однако, как показали данные, у 21% учителей музыки только среднее специальное образование, и некоторые из них не умеют играть на музыкальных инструментах.
На презентации подчеркнули, что это связано с отсутствием системы для повышения практических навыков и недостаточным взаимодействием с музыкальными школами.
Для исправления ситуации предложены меры, включая оценку уровня знаний учителей, создание программ повышения квалификации и разработку новых учебных пособий. Планируется внедрить новый порядок присвоения категорий для учителей и создать художественные коллективы «Иктидор» на основе опыта «Туранского школьного театра». Выпускникам вузов по специальности «Музыка и искусство» также будет разрешено работать в школах.
Кроме того, для усиления поддержки общего образования планируется прикрепить региональные школы музыки и искусства к общеобразовательным школам, что позволит выявлять талантливых учеников на конкурсной основе.